Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

O płaczu kilkulatka słów kilka

Artykuł

Łzy małego dziecka to temat, nad którym z pewnością warto się zastanowić.

Placz kilkulatka
Autor: pixabay.com

Gdy kilkulatek zaczyna płakać, osoby w jego otoczeniu zazwyczaj nie szczędzą starań, aby maluch jak najszybciej przestał ronić łzy. Automatycznie pojawia się wtedy głośne stwierdzenie: „nie płacz”, „nie wolno płakać”, „nie ma o co płakać”. Są też i inne komentarze: „nie mazgaj się”, „taka duża dziewczynka i płacze”, „nie bądź beksą”, „chłopaki nie płaczą”. Wszystkie te frazy łączy to, że ich wypowiedzenie równa się z odebraniem dziecku prawa do płaczu. A przecież jeśli kilkulatek ma ochotę sobie popłakać, nie powinniśmy mu tego zabraniać. Łzy oczyszczają wewnętrznie, poprawiają samopoczucie, sprawiają ulgę, są sposobem na wyrażenie emocji i poradzenia sobie z tym, co nas spotyka. Uczenie dziecka, że nie wypada płakać, nie jest dla jego rozwoju zbyt dobre. Jeśli nasza pociecha czuje potrzebę płaczu, powinna mieć możliwość jej wyrażenia. Zmuszanie kilkulatka do tłumienia w sobie emocji nie przyniesie w przyszłości dobrych owoców.

Płacz emocjonalny to naturalny sposób pokazywania uczuć i sygnalizowania problemów. Maluch może płakać, gdy jest przestraszony, chory, zmęczony, zestresowany, gdy czuje się pokrzywdzony, gdy nie radzi sobie z wyzwaniami codzienności, gdy coś go boli itp. Warto pytać dziecko o powody płaczu, pocieszać kilkulatka, przytulać, całować i proponować pomoc w zwalczaniu tego, co go trapi. Nie należy krzyczeć na dziecko, gdy płacze w miejscu publicznym lub w towarzystwie naszych znajomych. Besztanie i zawstydzanie malucha za łzy nie jest właściwą metodą wychowawczą. Tylko pozytywna reakcja osób dorosłych na płacz kilkulatka, okazanie mu zrozumienia, zainteresowania i wsparcia, działa korzystnie na psychikę dziecka.

Nawet gdy płacz kilkulatka nas zawstydza, denerwuje, opóźnia aktywności, które w danym dniu zaplanowałyśmy, warto wykrzesać z siebie pokłady cierpliwości i spróbować wczuć się w emocje naszego dziecka.

Gdy jesteśmy rodzicami płaczliwego kilkulatka ważne, abyśmy nauczyli się odróżniać płacz emocjonalny naszej pociechy, będący reakcją na osobiste przeżycia, napięcia i niepokoje dziecka, od płaczu, który spora część maluchów wykorzystuje czasem jako narzędzie wymuszania na rodzicach określonych zachowań: kupna nowej zabawki, wyjścia na plac zabaw, późnego oglądania bajki itp. Gdy bacznie obserwujemy naszego potomka, nie powinniśmy mieć jednak problemów z rozpoznaniem rodzaju płaczu u naszej latorośli.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat