Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Lęk separacyjny u dziecka

Artykuł

Dzieci chorobliwie obawiające się krótkiej i długiej rozłąki z najbliższymi to bardzo częsty obrazek.

Lek separacyjny
Autor: pixabay.com

Naturalnym i powszechnym zjawiskiem jest strach małego dziecka przed przebywaniem w jakimś miejscu bez rodziców. Jeśli trwa on jednak zbyt długo, dla dobra potomka należy z nim powalczyć. Gdy opiekunowie malucha nie są w stanie skorzystać z toalety bez asysty swojej pociechy, powinien to być sygnał alarmowy do tego, aby małymi krokami przyzwyczajać dziecko do chwilowych i dłuższych rozstań z najbliższymi. Gdy maluch reaguje płaczem, krzykiem, rozdrażnieniem czy złością na kilkuminutową nieobecność mamy lub taty, skarży się na bóle brzucha i złe samopoczucie, gdy zostaje sam, koniecznym jest stopniowe ograniczanie potomkowi wszechobecności rodzica.

Aby lęk separacyjny dziecka szybko minął, podstawa to zapewnienie maluchowi poczucia bliskości i bycia kochanym; dbanie, by czuł się bezpieczny, szczęśliwy, spokojny, by nie odczuwał niepotrzebnych stresów ani nadmiernych zmian. Pozytywnie na małego człowieka działają różnego rodzaju rytuały z udziałem rodziców. Warto wypracować więc kilka na okazję pożegnań lub powitań (machanie ręką, buziaki, trzykrotny dzwonek do drzwi). Nie należy nigdy wychodzić z domu bez powiadomienia o tym fakcie potomka, gdyż takie zachowanie bardzo negatywnie działa na jego psychikę. Gdy w życiu rodzinnym i domowym zachodzą jakieś ważne zmiany (nowa praca rodzica, choroba krewnego, przeprowadzka itp.), dobrze poinformować o tym dziecko, aby nie bywało ciągle zaskakiwane nieoczekiwanymi sytuacjami, nie bało się jutra, nie czuło się lekceważone. Wskazane jest również przyzwyczajanie pociechy do pozostawania pod opieką innych osób niż mama, tata, dziadkowie, do widoku różnych twarzy wokoło, aby maluch nie czuł dyskomfortu, gdy najważniejszych dla niego członków rodziny, przez chwilę nie ma w pobliżu.

Gdy lęk separacyjny naszego potomka niepokojąco się przedłuża, warto skontaktować się ze specjalistą, który użyczy swojej wiedzy i doświadczenia, aby okiełznać obawy naszej latorośli przed rozłąką z najbliższymi.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.7/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat