Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Karmienie niemowlaka butelką

Artykuł

Nie ma wątpliwości, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka. W przypadku karmienia piersią należy to robić „na żądanie”, czyli wtedy, gdy maluszek będzie się domagał jedzenia. W przypadku karmienia przez butelkę sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie.

Zalety karmienia butelka
Autor: pixabay.com

Niemowlęta karmione sztucznym mlekiem nie mogą jeść za każdym razem, kiedy sobie tego „zażyczą”. Powinno się zachować co najmniej 3-4-godzinne przerwy. Jest to konieczne, gdyż żołądek dziecka nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Jest to dla niemowlaka znacznie trudniejsze niż trawienie mleka matki. Poza tym, żołądek musi być pusty przed kolejnym karmieniem.

Kiedy podawać mleko?

Przez 4 pierwsze miesiące życia idealna liczba karmień to 5–6 razy dziennie oraz dodatkowo jedno karmienie w nocy, które jest możliwe do wyeliminowania, o ile pozwoli na to dziecko. Czas pomiędzy jednym a drugim karmieniem powinien wynosić 4 godziny. Można jednak zachować pewną elastyczność w wyznaczaniu godzin posiłków, mając na względzie upodobania dziecka. Nic się nie stanie, jeśli maleństwo zje kolejną porcję kilkanaście minut później.

Dyscyplinę trzeba zachować przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są informacje dotyczące ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Trzeba być skrupulatnym i dokładnym podczas przygotowywania posiłków, pod żadnym pozorem nie odmierzać pokarmu na oko! Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a małe nerki będą przeciążone nadmiarem protein, a to prowadzi do wymiotów, biegunki, kolki. Oprócz tego, w pierwszym półroczu życia dziecka, mieszanki muszą być przygotowywane bezpośrednio przed karmieniem.

W jakiej pozycji karmić maluszka

Noworodka najlepiej trzymać w ramionach w trakcie karmienia, a główka powinna być lekko uniesiona. Dziecko karmione na leżąco, z płasko ułożoną główką może się zachłysnąć jedzeniem. Butelka także powinna być przechylona.

Poza tym, przez cały czas trzeba kontrolować, czy dziecko nie połyka powietrza. W smoczku nie powinno być powietrza - wraz ze ssaniem powinny się w butelce pojawiać bąbelki powietrza. Warto zwrócić uwagę na dobór smoczka, który pozwoli dziecku pić w odpowiednim tempie. Zbyt duża dziurka to zbyt szybkie jedzenie – niezdrowe dla takiego maluszka. Zbyt mała natomiast może bardzo utrudnić przyjmowanie pokarmu.

Bardzo ważna jest sterylizacja butelek i smoczków lub wyparzanie ich we wrzątku, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia maluszka.

Zobacz również: Zalety karmienia butelką | Mity na temat karmienia butelką

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat