Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Kajtek nie umie fruwać” – recenzja

Artykuł

Urocza, mądra opowieść, którą pokochają nie tylko najmłodsi.

Kajtek nie umie fruwac
Autor: Materiały prasowe

„Kajtek nie umie fruwać” to kolejna odsłona przygód młodego szpaka Kajtka, autorstwa amerykańskiej pisarki dla dzieci Jennifer Berne. Jego przygody zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a każda kolejna część cyklu spotyka się z ogromnym entuzjazmem dzieci, rodziców i krytyków. Książki są ilustrowane rysunkami Keitha Bendisa, który potrafi bezbłędnie oddać ich ducha i specyficzną atmosferę.

Kajtek jest mądrym, młodym ptakiem, który kocha książki i spędza mnóstwo czasu na lekturze. Najchętniej całe dnie siedziałby w bibliotece zgłębiając tajniki świata przyrody, poznając przygody piratów i czytając historie o dinozaurach. W tym czasie jego liczne rodzeństwo i kuzyni intensywnie uczą się fruwać i przygotowują do odlotu do ciepłych krajów. Termin opuszczenia domu zbliża się wielkimi krokami, a mały szpaczek zaczyna zdawać sobie sprawę, że… kompletnie nie potrafi latać. Jak się łatwo domyślić, cała historia kończy się happy-endem, ale po drodze Kajtek i jego rodzina przeżywają wielką i bardzo niebezpieczną przygodę. W toku akcji, okazuje się, że książki mogą być równie przydatne w dalekich podróżach jak sprawne skrzydła…

Początkowo wydaje się, że „Kajtek nie umie fruwać” to bardzo spokojna, wyważona opowieść, w której niewiele może czytelnika zaskoczyć. Autorka poświęca dużo czasu na przedstawienie sylwetki Kajtka i opis jego pasji do książek. Jednak nagły zwrot akcji sprawia, że „Kajtek..” ze spokojnej historyjki zmienia się w pasjonującą opowieść, pełną zaskakujących wydarzeń i nieoczekiwanych sytuacji. Zakończenie może być niespodzianką nie tylko dla najmłodszych czytelników, ale także dla towarzyszących im w lekturze rodziców.

Opowieść Jennifer Berne niesie ze sobą cenny morał i jednocześnie dostarcza mnóstwo rozrywki. Miłośnicy przygód Kajtka z pewnością będą ją czytać z zapartym tchem. Jednocześnie ta krótka historia jest pełna wartościowych treści. Przygody Kajtka uczą o wielkiej wartości więzi rodzinnych i przyjacielskich; o tym jak cenne i potrzebne są różnice między każdym z nas oraz o ogromnej wartości wiedzy wyniesionej z książek.

Przy powieściach dla dzieci treść jest równie ważna jak szata graficzna. Często okazuje się, że to ilustracje przesądzają o pozytywnym bądź negatywnym odbiorze danej książki. W tym przypadku obrazki w żaden sposób nie odbiegają poziomem od słowa pisanego. Keith Bendis stworzył urocze i wysmakowane rysunki, które niesamowicie działają na wyobraźnię i umilają lekturę. Mają one urok dawnych kreskówek z ręcznie rysowaną grafiką, tak dalece odbiegającą od obecnych przekoloryzowanych i dziwacznych animacji. Ilustracje są nie tylko estetyczne, ale także zabawne. Z pewnością niejeden dorosły uśmiechnie się na widok Kajtka z książką o piratach pod pachą i czerwonoustych krów wpatrzonych w szybujące po niebie ptaki.

Podsumowując, „Kajtek nie umie fruwać” to piękna, lekka opowieść przeznaczona dla młodszych i starszych dzieci. Z pewnością sprawdzi się jako lektura do poduszki albo sposób na poprawienie humoru w ciągu dnia. Jennifer Berne po raz kolejny udowodniła, że zna się na literaturze dziecięcej jak mało kto.

Jennifer Berne, Kajtek nie umie fruwać, Warszawa, Prószyński Media, 2017

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat