Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jakich zwrotów unikać przy dziecku

Artykuł

Istnieje szereg fraz, których nadużywanie działa na szkodę dziecka. Oto wybrane przykłady.

Jakich zwrotow unikac dziecko
Autor: pixabay.com

Bardzo wielu rodziców kieruje nagminnie do swoich pociech uwagę: „nie płacz” przy najróżniejszych sytuacjach. Pęknie balonik, lód spadnie na ziemię, popsuje się zabawka, maluch się przewróci, przestraszy, nadmiernie zmęczy itp. W ustach opiekunów kilkulatka automatycznie pojawiają się słowa: „nie płacz”. Notoryczne formułowanie zakazu płaczu nie jest jednak dobre dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Wylewanie łez to naturalny sposób wyrażania swoich uczuć i lęków i nie powinno się za to ganić malucha. Doprowadzić to bowiem może w przyszłości m.in. do ukrywania swoich emocji, problemów komunikacyjnych z otoczeniem, kumulowania negatywnej energii wewnątrz siebie.

Kolejnym wyrażeniem, o którym lepiej zapomnieć w towarzystwie potomka są słowa: „zrobię to za ciebie”. Wyręczanie malucha przy najróżniejszych czynnościach nie działa pozytywnie na psychikę dziecka. Im szybciej nauczymy pociechę samodzielności i radzenia sobie z wyzwaniami codzienności, tym nasz potomek łatwiej będzie sobie radził z trudnościami w dorosłym życiu.

Spora ilość dzieci słyszy często od swoich rodziców wyrażenie: „pośpiesz się!”. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście istnieje konieczność permanentnego wypowiadania go przy latorośli i czy aby nie używamy go tylko i wyłącznie z powodu naszej wygody. Dorośli nagminnie zapominają, że kilkulatek nie pojmuje czasu tak jak oni i że dla niego jest to pojęcie abstrakcyjne. Używanie z automatu tego zwrotu może psuć więc dobry humor i zabawę dziecka, niepotrzebnie go stresować, odbierać radość z wykonywanej czynności, wywołać uczucie niespokojności, wyrobić nawyk pochopności i gorączkowego działania.

Gdy maluch jest niegrzeczny, bywa, że jego opiekunowie straszą go słowami: „zostawię cię tu!”. Warto znaleźć jakiś inny sposób wywołania posłuchu u potomka. Nadużywanie tego wyrażenia może zachwiać bowiem poczuciem bezpieczeństwa dziecka.

W trosce o ochronę pociechy, rodzice nałogowo wypowiadają frazę: „nie dotykaj!”. Zdarza się jednak, że jest ona ewidentnie przedawkowywana. Warto zaś pamiętać, że dzieciaki właśnie za pomocą zmysłu dotyku w szczególny i skuteczny sposób doświadczają i poznają świat oraz uczą się nowych rzeczy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat