Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Jak usunąć kleszcza u maluszka?

Artykuł

Sezon letni wiąże się z sezonem na kleszcze. Te małe, niepozorne insekty są niebezpieczne - są nosicielami różnych chorób odkleszczowych. Co robić, kiedy zauważymy kleszcza na ciele naszego maluszka?

Jak usunac kleszcza maluszek
Autor: pixabay.com

Przede wszystkim nie powinnyśmy wpadać w panikę. Już na samym początku powinno się dobrze przygotować malucha na spacer. Najlepiej ubrać maluchowi nakrycie głowy oraz odzież ściśle przylegającą do ciała, najlepiej z długim rękawem, z długimi nogawkami oraz pełne buty. Spacer powinien odbywać się na wyznaczonych ścieżkach, z dala od krzewów i krzaków. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie spryskanie ubranka dziecka specjalnym środkiem przeciw kleszczom.

Po powrocie do domu należy uważnie obejrzeć dziecko, czy nie ma nic na ciele, szczególnie na fałdach skórnych, pachwinach, pępku, za małżowinami usznymi, we włosach itp. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej, gdyż zapobiegniemy ewentualnemu zakażeniu.

Co zrobić w przypadku, kiedy jednak znajdziemy kleszcza w ciele naszego maluszka? Do usunięcia insekta najlepiej użyć pęsety (lub specjalnych narzędzi do wyjmowania kleszczy do kupienia w aptece albo zassać kleszcza za pomocą strzykawki). Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry w taki sposób, by go nie rozgnieść, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć w kierunku przeciwnym do wkłucia, czyli wyciągając, lekko przekręcić szczypczyki w lewo. Trzeba to zrobić precyzyjnie i stanowczo, ale z drugiej strony bardzo uważnie, by w skórze nie pozostała część gębowa. Zdarza się, że przez aparat gębowy kleszcza może dojść do infekcji.

Jeśli insekt wbił się bardzo głęboko i pomimo wielu prób nie udało nam się go usunąć, czym prędzej należy udać się do lekarza. Po usunięciu kleszcza, przez kilka dni należy uważnie obserwować, czy nie pojawił się żaden rumień czy zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia. Jeśli na ciele pojawią się wymienione znamiona, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Specjalista poda antybiotyk, który zapobiegnie rozwojowi infekcji. Leczenie antybiotykiem trwa do 4 tygodni. W żadnym wypadku nie powinno się bagatelizować sprawy! Odkleszczowe zapalenie mózgu to bardzo poważna infekcja ośrodkowego układu nerwowego.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat