Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Jak uniknąć alergii pokarmowej u dziecka?

Artykuł

Sposób odżywiania się przyszłej matki ma wpływ na powstanie niektórych chorób, w tym alergii pokarmowej u dziecka.

Alergie pokarmowe
Autor: pixabay.com

W czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią matka powinna zwracać szczególną uwagę na potrzeby swojego dziecka. Przyjmowane pokarmy powinny być bogate w witaminy i składniki mineralne. Ważne jest również, aby zachować równowagę pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi. Przykładowo, gdy matka podczas ciąży przyjmuje dany produkt w nadmiarze, to następstwem tego może być alergia u dziecka na ten właśnie artykuł. Z kolei matka cierpiąca w dzieciństwie na alergię na białko mleka krowiego bądź białko jaja kurzego podczas ciąży - jeśli alergia cofnęła się - nie powinna przyjmować produktów, które mogłyby mieć wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia alergii u swojego dziecka na ten składnik. Dobrą radą dla przyszłej mamy - jeśli ma ona wątpliwości co do sposobu odżywiania - będzie konsultacja dietetyka lub alergologa i wspólne przygotowanie planu żywieniowego odpowiedniego dla siebie oraz dziecka.

Noworodek nie ma w pełni wykształconego układu immunologicznego i trawiennego. Pochodzące na przykład z mleka krowiego obce białko, niekoniecznie zostanie w pełni przyswojone i przetrawione przez maleństwo, czego następstwem będzie ryzyko wystąpienia alergii. Ważne jest zatem, aby niemowlę, którego matka choruje na alergię, było karmione piersią przez pół roku. Białko zawarte w mleku matki nie jest klasyfikowane przez układ immunologiczny noworodka jako białko obce. Jeśli mleko matki nie jest wystarczające do zaspokojenia potrzeb noworodka, można podawać odżywki dla niemowląt, w których część białkowa jest już rozłożona, tzn. hipoalergiczny hydrolizat białka.

Dzieci, u których ryzyko wystąpienia alergii jest wysokie, powinny przyjmować stałe produkty najwcześniej w siódmym miesiącu życia. Natomiast w ich pierwszym roku życia, rodzice powinni zrezygnować z produktów spożywczych mogących powodować alergię, m.in. mleko krowie, jaja, mięso wieprzowe, ryby, owoce cytrusowe, mąka pszenna. W kolejnych latach życia dziecka należy stopniowo i powoli włączać do jego diety jaja, ryby i in.. Każdy następny produkt spożywczy należy wdrażać dopiero wtedy, gdy poprzedni okazał się dobrze tolerowany. Jeśli w tym czasie u dziecka wystąpią objawy alergiczne należy natychmiast wyeliminować produkt z jadłospisu. Istotną kwestią jest też, aby rodzice dzieci zagrożonych wystąpieniem alergii sporządzali posiłki samodzielnie, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność co do poszczególnych składników odżywczych.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z upływającymi latami alergia zniknie, jednak konieczną zasadą jest wyeliminowanie z diety dziecka uczuleniowych produktów spożywczych. Trzeba jednak mieć świadomość, że tendencja do alergii pozostaje do końca życia.

Źródło: Alergie pokarmowe. Przyczyny, rozpoznanie, prawidłowe odżywianie., Gaby Schwarz, Sonja Carlsson, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003 ISBN 83-200-2799-3

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat