Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Jak rozpoznać płacz noworodka

Artykuł

Płacz noworodka może mieć wiele różnych przyczyn: zaczynając od głodu i zmęczenia, przez pobudzenie, potrzebę nowych wrażeń, ból brzucha, po niewygodę, zimno i gorąco. Niekiedy po prostu oznacza potrzebę bliskości.

Płaczące dziecko
Autor: pixabay.com

Świeżo upieczonym rodzicom na samym początku trudno jest się zorientować, czego oczekuje maluszek i ciężko im jest odczytać prawidłowe sygnały. Zakładają, że płacz może oznaczać złość, smutek albo płacz, żeby dać popalić. Czasami odnoszą wrażenie, że dziecko albo boi się ciemności lub jest złe na rodziców. Tymczasem płaczu maleństwa nie należy brać do siebie, a z czasem można nauczyć się rozróżniać i odczytywać płacz malucha.

Zanim jednak rodzice zareagują, powinni zatrzymać się i przez chwilę wsłuchać się w jego płacz, by na tej podstawie ocenić sytuację, by być w stanie odpowiednio zareagować. Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i może nieco inaczej sygnalizować swoje potrzeby. Umiejętność odczytywania języka niemowląt to żadna czarna magia i przy odrobinie praktyki pomaga ustalić, jak powinniśmy skutecznie zareagować, gdy nasz niemowlak odczuwa dyskomfort.

  1. Gdy dziecko jest głodne najczęściej oblizuje usta, układa język do ssania, otwiera usta i kręci głową w poszukiwaniu piersi lub butelki z mlekiem. Płacz spowodowany głodem jest początkowo krótki, aż w końcu przeradza się w bardziej przeciągły.
  2. Zmęczony noworodek marudzi - gdy dziecko ziewa, kręci głową, a jeśli jest trzymane na rękach, wówczas opada mu głowa, zaczyna się wyginać, kopać. Często płacz spowodowany zmęczeniem mylony jest z płaczem z głodu lub kolkowym. Jednak kiedy zdamy sobie sprawę, co robiło wcześniej (zabawa, gaworzenie, długa aktywność), możemy go łatwo zdiagnozować.
  3. Dostarczenie nadmiernej ilości bodźców może spowodować u maluszka rodzaj płaczu podobny do tego, który występuje w wyniku przemęczenia. Maluch odwraca głowę od osób, które próbują dziecko zabawić czy uspokoić, jego wzrok utkwiony jest w jeden punkt, a nóżki i ręce bezładnie wierzgają.
  4. Szkrab może potrzebować nowych wrażeń i wówczas marudzi i pojękuje, a nawet odwraca wzrok od tego, co znajduje się w polu jego widzenia. Kręci głową na boki w poszukiwaniu ciekawszego obiektu, bawi się rączkami i nóżkami.
  5. Płacz wywołany kolką, bólem brzuszka czy gazami jest gwałtowny i wysoki, pomiędzy kolejnymi atakami płaczu dziecko może nawet wstrzymywać oddech. Widać wyraźnie, że dziecko cierpi z bólu, ma język zawinięty do góry, ale bez odruchu ssania i chaotyczne ruchy rąk i nóg.
  6. Dziecku może być zimno, wtedy płacze głośno i drga mu dolna warga. Inne objawy, które potwierdzają ten rodzaj płaczu, to: gęsia skórka, chłodne stopy i rączki, czkawka oraz blada, a nawet siniejąca skóra.
  7. Mokra pieluszka – to również powód do głośnego płaczu. Dziecko się wtedy wije, podnosi pupę, sygnalizując zimno i dyskomfort spowodowany mokrą pieluchą.
  8. Twój maluszek zwyczajnie potrzebuje bliskości. Wtedy najpierw delikatnie zawodzi, a następnie zaczyna mocniej płakać. Odwraca głowę w poszukiwaniu mamy, wodzi za nią wzrokiem.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat