Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak rozmawiać z dzieckiem o przemijaniu

Artykuł

Śmierć, rozstania z bliskimi i upływ czasu nie powinny być w rodzinie tematem tabu.

Rozmawiac dziecko przemijanie
Autor: pixabay.com

Przemijanie to nieodłączna cześć naszego życia. Warto oswoić ten temat z dzieckiem, aby uniknąć niepotrzebnych problemów emocjonalnych i nadmiernego wstrząsu u naszego potomka, gdy jakiś szczególnie ważny dla naszej pociechy krewny, odejdzie z tego świata.

Najlepiej sprawdzi się szczera i konkretna rozmowa z kilkulatkiem o śmierci, starości, nieuleczalnych chorobach, wypadkach itp. Niedomówienia i udawanie, że zgon jakiegoś członka rodziny nie miał miejsca, nie wpłynie za dobrze na rozwój psychiczny i poczucie bezpieczeństwa dziecka. Szkodę w psychice kilkulatka spowodować mogą także nietrafione metafory typu: „dziadek zasnął i już się nie obudzi”. Takie stwierdzenia wywołać bowiem mogą lęk malucha przed wieczornym kładzeniem się do łóżka. Wyzwaniem dla każdego rodzica jest wyjaśnienie dziecku w prostych słowach, co oznacza śmierć i po co odwiedzamy cmentarze. Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, dobrze podkreślić, że mamy nadzieję na spotkanie z kochanym zmarłym za jakiś czas w innym świecie.

W wytłumaczeniu maluchowi zagadnienia przemijania, konieczne jest wzięcie pod uwagę wieku naszej pociechy. Dziecko do trzech lat nie jest w stanie pojąć zjawiska śmierci. Zgon bliskiej osoby odczuwa ono jako jej przedłużającą się nieobecność. Trzylatek reaguje jednak na emocje członków rodziny, błyskawicznie wyczuje więc smutek rodziców i starszego rodzeństwa spowodowany odejściem kogoś bliskiego. Choć taki maluch nie rozumie powodu przygnębienia w domu, jest świadomy, że jego najbliżsi utracili gdzieś zwyczajową radość.

Jak twierdzą specjaliści, dziecko między trzecim a piątym rokiem życia nie zdaje sobie jeszcze sprawy z realności śmierci. Dzięki swojej wyobraźni kilkulatek jest w stanie jednak uwierzyć, że zmarły może ożyć albo przebywać w jakiejś konkretnej przestrzeni, innej niż do tej pory. Maluchy między szóstym, a ósmym rokiem życia utożsamiają zazwyczaj śmierć ze starością, jest ona dla nich jak gdyby następstwem sędziwego wieku. Człowiek młody to dla kilkulatków synonim sił i witalności. Dzieci powyżej dziewiątego roku życia zdają już sobie sprawę z nieodwracalności śmierci. Musi jednak minąć jednak kilka lat, zanim będą w stanie lepiej pojmować przemijanie.

Wyzwaniem dla rodzica jest pomoc dziecku w przeżyciu utraty bliskiej osoby. Nieodzowna jest tu uważna obserwacja naszej pociechy i reagowanie na huśtawkę emocji malucha - od smutku, ciekawości, zadziwienia po agresję, bunt itp. Nie ma wątpliwości, że nasz potomek potrzebuje w takim okresie szczególnego poczucia, że jest kochany, okazywania mu czułości, troski, cierpliwości, pocieszania, rozweselania. Gdy przeżywamy w rodzinie żałobę po jakimś krewnym, warto spędzać dużo czasu z dzieckiem, a jeśli nasza pociecha jest szczególnie wrażliwa i bardzo mocno przeżywa zgon kogoś bliskiego, dobrze odciągać różnymi zajęciami myśli dziecka od tego smutnego wydarzenia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat