Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak przygotować dziecko na narodziny młodszego rodzeństwa

Artykuł

Pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie to rewolucja w życiu starszego potomstwa. Oto garść porad jak przygotować naszego pierworodnego na nową rzeczywistość.

Dziecko mlodsze rodzenstwo
Autor: pixabay.com

Druga ciąża mamy i pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa to wywrócenie do góry nogami codzienności pierwszego dziecka. Malucha ciekawi z reguły ciągle rosnący brzuszek, ale gdy po porodzie pojawi się w domu nowy członek rodziny, starszy potomek może być o niego bardzo zazdrosny. Od momentu powrotu mamy ze szpitala z niemowlęciem, w dziecku pojawia się zazwyczaj lęk, że najważniejszy stanie się jego młodszy braciszek lub siostrzyczka, że noworodek zajmie miejsce pierworodnego w sercu rodziców, że ci nie będą mieli już dla niego w ogóle czasu. Wielkim wyzwaniem dla opiekunów jest odpowiednie przygotowanie starszej pociechy na pojawienie się rodzeństwa i niedopuszczenie do sytuacji, w której pierworodny potomek poczuje się piątym kołem u wozem w rodzinie. Pomagają w tym szczere rozmowy, okazywanie czułości starszemu dziecku i odpowiadanie na setki pytań malucha dotyczących nowego członka familii.

Bardzo ważne jest, aby starszy potomek, jako pierwszy właśnie od rodziców dowiedział się o tym, że mama jest w ciąży. Jeśli nasza pociecha usłyszy o tym bowiem przypadkiem od innych, może poczuć się zlekceważona. Dziecko trzeba oswoić z myślą o posiadaniu rodzeństwa, przedstawić plusy większej ilości potomstwa w rodzinie. Poopowiadać kilkulatkowi o tym jak sam przebywał w brzuszku mamy, a cała rodzina z niecierpliwością czekała na jego przyjście na świat. Dobrze pokazać potomkowi książeczki z obrazkami ilustrujące ciążę, zmiany w wyglądzie kobiety i płodu, wygląd i zachowania noworodka. Opowiedzieć krok po kroku jak będzie wyglądała codzienność z dwojgiem dzieci w rodzinie. Można poprosić dziecko, by obejrzało razem z nami zdjęcie USG ze swoim młodszym braciszkiem lub siostrzyczką. Aby urzeczywistnić wizję posiadania rodzeństwa, warto pozwalać kilkulatkowi dotykać i głaskać brzuszek mamy oraz zachęcać, aby wygłaszał monologi do młodszego rodzeństwa. Nasza pociecha może pomóc w wyborze imienia dla noworodka, kupnie wyprawki, aranżacji dziecięcego pokoju. Dobrze pokazać starszemu dziecku zdjęcia z czasów jego niemowlęctwa i powspominać jego wczesne miesiące.

Gdy drugi potomek przyjdzie już na świat, warto zachęcać pierworodnego do pomocy przy opiece nad noworodkiem, prosić o podanie butelki, kocyka, czystej, pieluszki, do głaskania i całowania braciszka lub siostrzyczki. W przerwach między zajmowaniem się nowym członkiem rodziny niezbędne jest poświęcenie czasu starszemu dziecku. Tylko tak zaspokoimy bowiem jego potrzebę miłości, bezpieczeństwa i czułości. Dobrze też wyjaśnić pierworodnemu potomkowi, że bycie starszym bratem lub siostrą to arcyważne zadanie i powód do dumy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat