Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Jak poradzić sobie z nadmiarem pokarmu

Artykuł

Nadmierna produkcja pokarmu zazwyczaj następuje w piątej dobie po porodzie. Związane jest to z nagłym rozpoczęciem laktacji przy jednoczesnym małym zapotrzebowaniu noworodka na pokarm.

Karmienie piersią
Autor: pixabay.com

Biust kobiety staje się napięty, twardy i bolesny – po prostu pęka z przepełnienia. Niebawem jednak sytuacja powinna wrócić do normy i piersi zaczną produkować tyle pokarmu, ile dziecko będzie w stanie zjeść. Natomiast nadwyżki mleka zostaną wchłonięte do krwiobiegu.

Czasami nadmiar produkcji pokarmu można pomylić z zapaleniem piersi. Trzeba jednak pamiętać, że tzw. nawał mleczny jest naturalnym procesem w okresie laktacji, z kolei zapalenie piersi to stan chorobowy wywołany drobnoustrojami. Piersi są wtedy bolesne, czerwone, bywa również tak, że pokarm w ogóle nie wypływa, a maluszek nie chce jeść. Nawałowi mlecznemu towarzyszy uczucie napięcia piersi, czasem bolesność i obrzmienie.

Przed karmieniem warto zwrócić uwagę, czy otoczka piersi jest miękka i czy maluch może ją chwycić. Jeżeli brodawka jest zbyt napięta, w takiej sytuacji trzeba odciągnąć trochę pokarmu.

Co jeszcze trzeba robić w przypadku nawału mlecznego?

  • Masaż piersi przed każdym karmieniem.
  • Ciepłe okłady ułatwiające wypływ nadmiaru pokarmu z piersi.
  • Okłady na piersi ze zgniecionych liści kapusty schłodzonych wcześniej w lodówce – najlepiej przykładać po karmieniu.
  • Odciąganie pokarmu ręczne albo za pomocą laktatorów.

W przypadku nadmiaru mleka w piersiach niektórzy lekarze są zwolennikami odciągania pokarmu, twierdząc, że przynosi to (co prawda tylko chwilową) ulgę. Jednak w perspektywie długofalowej zwiększa produkcję mleka i przedłuża czas nawału mlecznego. Niestety, są takie sytuacje, kiedy odciągnięcie pokarmu jest koniecznością:

  • kiedy piersi są zbyt napięte i dziecko nie może ich prawidłowo chwycić,
  • kiedy istnieje ryzyko zastoju mleka w piersiach,
  • kiedy z powodu zbyt twardych piersi dziecko nie chce ssać,
  • kiedy dziecko nie może być karmione bezpośrednio z piersi, np. jest chore, przebywa w szpitalu,
  • kiedy dziecko w pierwszych dobach życia nie wysysa jeszcze odpowiedniej ilości mleka –trzeba go wtedy dokarmiać odciągniętym z piersi pokarmem.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat