Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Gdy dziecko się jąka

Artykuł

Zaburzenia mowy u dzieci to bardzo powszechne zjawisko. Jeśli jest to problem, który dotyka naszego potomka, warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Dziecko jaka
Autor: pixabay.com

Nie zawsze trudności w płynnej artykulacji sylab, wyrazów i zdań oznaczają poważne zaburzenia mowy u dziecka. Zdarza się bowiem, że zacinanie się naszej latorośli to tylko czasowy problem natury fizjologicznej, który stosunkowo szybko mija. Na wszelki wypadek jednak, gdy tylko zauważymy u naszej pociechy powtarzające się oznaki jąkania, warto zapisać się na wizytę do logopedy, aby specjalista należycie ocenił, czy rzeczywiście nie ma się czym martwić.

Jeśli zdiagnozowane jednak zostaną u naszego potomka znaczące zaburzenia mowy, należy dołożyć starań, aby powalczyć razem z dzieckiem z tą wstydliwą przypadłością. Pomaga okazywanie wsparcia latorośli, bycie cierpliwym, zachowywanie spokoju w towarzystwie jąkającej się progenitury, niestresowanie dziecka, rezygnacja z krytyki za notoryczne powtarzanie tych samych głosek i zacinanie się przy każdej możliwej okazji. Oprócz ćwiczeń logopedycznych w gabinecie u specjalisty, ważne są również podobne ćwiczenia w domu, zachęcanie dziecka do częstego śpiewania, stosowania technik relaksacyjnych. Nieocenione jest wyrabianie u pociechy poczucia własnej wartości oraz częste chwalenie dziecka, tak aby nasz potomek nie czuł się gorszy od rówieśników tylko z tego powodu, że nagminnie się jąka. Gdy przebywamy w towarzystwie zacinającego się malucha, zamiast poprawiać jego komunikacyjne błędy, wytykając mu każde językowe niedociągnięcie, lepiej powtarzać wypowiedzi dziecka w poprawnej formie, tak aby pomóc naszemu potomkowi w utrwalaniu prawidłowej i płynnej wymowy danego zdania. Gdy rozmawiamy z zacinającym się dzieckiem, nie należy nigdy ponaglać go i domagać się natychmiastowego udzielenia odpowiedzi na nasze pytanie, podania opinii, informacji itp. Koniecznym jest wtedy dostosowanie tempa rozmowy do możliwości jąkającej się pociechy i cierpliwe czekanie na słowa dziecka. Nieocenionym jest także nauczenie potomka radzenia sobie z różnymi emocjami, reagowania na wyzwania, trudności. Aby nasza pociecha nie przejmowała się zaś za bardzo tym, że się jaka, warto często jej przypominać, że większość przypadków jąkania się jest uleczalna i że z czasem mija.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat