Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Elżbieta. Księżniczka z Wersalu. Prezent od królowej”- recenzja

Artykuł

Annie Jay ponownie zabiera nas w niezwykle ciekawą podróż do XVIII wieku, gdzie mała Elżbieta wraz z towarzyszami kontynuuje śledztwo w sprawie zaginięcia obrazu „Dama z różą”.

Elzbieta prezent od krolowej
Autor: Materiały prasowe

Księżniczka ciągle próbuje odnaleźć obraz, od którego zależy status społeczny jej przyjaciela. Wkrótce jednak okaże się, że przed dziećmi stanie nie lada wyzwanie: wyjaśnienie niesłusznego oskarżenia małego sługi o kradzież w zamku. Tym razem gra toczy się o naprawdę dużą stawkę: chłopcu może grozić coś gorszego od więzienia…

Przyjemny i lekki styl, w jakim autorka opowiada swoje historie, sprawia, że kolejne strony pochłania się w błyskawicznym tempie. Przygody rezolutnych dzieciaków czyta się ze sporą frajdą, nawet gdy historia dotyczy ucieczki całego dworu z Wersalu przed epidemią ospy.

Annie Jay udało się stworzyć ciekawą dziecięcą bohaterkę. Elżbieta ma charakterek i nie daje się wtłoczyć w ramy schematycznej księżniczki, rozpychając się łokciami w gorsecie zakazów i nakazów, walcząc z nieznośnym ceremoniałem dworskim i tym, co wypada i nie wypada. Jest przy tym bardzo sympatyczna i idealnie nadaje się na protagonistkę serii skierowanej do małych czytelników. Nie inaczej jest z towarzyszami najmłodszej siostry króla. Zarówno córeczka guwernantki, jak i paź Teofil są godnymi kompanami w emocjonujących przygodach oraz równie emocjonującym śledztwie.

Z prawdziwą przyjemnością wróciłam do śledzenia przygód małej księżniczki, pozwalając się na nowo porwać perypetiom tej nieco buntowniczej malutkiej damy. W drugim tomie przygód Elżbiety, autorka znów połączyła bardzo sprawnie fikcję z historią, tworząc przystępną, i trafiającą do małego odbiorcy, książkę.

Dodatkowym walorem edukacyjnym są przypisy wyjaśniające trudne słowa, a także liczne ciekawostki dotyczące epoki, które autorka zebrała i zgromadziła na ostatnich stronach książki. Dzięki takiemu układowi informacje te są przydatne, ale nie zaburzają narracji. W „Prezencie od królowej” ciekawostki koncentrują się na budowie dworu francuskiego i sposobach jego funkcjonowania.

„Prezent od królowej” jest udaną kontynuacją, sprawiającą, że kolejny tom sam wpada w łapki czytelnika, chcącego się przekonać, czy uda się w końcu odnaleźć zaginiony obraz.

Annie Jay, Elżbieta. Księżniczka z Wersalu. Prezent od królowej, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2017

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.4/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat