Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi” – recenzja

Artykuł

Książka jest przeznaczona nie tylko dla dzieci. Zawiera trudne pytania, trafne obserwacje i doskonały humor. Wszystko to zachęca do uzupełnienia wiedzy w bardzo przyjemny sposób.

Dlaczego ziewamy
Autor: Materiały prasowe

Dzieci specjalizują się w zadawaniu pytań. Pytają o to, co akurat zobaczą i w danym momencie je zaintryguje. Pytają o rzeczy, które je interesują lub maja do nich ambiwalentne podejście. Gdy odpowiedź nie będzie wystarczająco wyczerpującą to drążą temat, chcąc się dowiedzieć wszystkiego, co tylko możliwe. Często pytają również o takie rzeczy, nad którymi dorośli w ogóle się nie zastanawiają tylko przyjmują do wiadomości i nadają sobie etykietę: „tak jest i być musi”. Jak to wszystko wytłumaczyć dziecku w taki sposób, aby nasza odpowiedź była sensowna i dotykała meritum?

W książce Doroty Sumińskiej jest prosto – pytanie i odpowiedź. Jest prosto i przejrzyście, ale nie nudno. Jako dorosła osoba z ciekawością wertowałam kartki. Co pokaże następna strona? Czego będzie dotyczyło pytanie i w jaki sposób przedstawiona będzie odpowiedź? W „Dlaczego ziewamy” pytania dotyczącą ludzi. Bardzo często są to takie kwestie, nad którymi mogliśmy się zastanawiać lub które tkwiły uśpione w naszej podświadomości, jednak z braku czasu lub chęci nie szukaliśmy na nie odpowiedzi. „Dlaczego czasem jest mi smutno?”, „Dlaczego dłubiemy w nosie?”, „Jak kosmonauci siusiają i robią kupę?”, „Dlaczego ludzie kłamią?”, „Dlaczego człowiek ma dwie nogi?”. Książka wyjaśnia dlaczego ludzkie stopy są inne niż dłonie i utrudnia to rysowanie, dlaczego trąbka w naszym uchu nie trąbi. To tylko kilka przykładów. Zakres pytań jest szeroki, dotyka również tematów trudnych, takich jak: przemoc, zły dotyk, wojny.

Pytań w książce jest ponad sto. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce są one doskonale widoczne. Dzieci mogą same czytać pytania i wówczas zdecydować, czy było na tyle interesujące, aby poznać odpowiedź, czy przejść do następnego. Zawsze będzie do czego wracać. Gdy pytanie wyda się intrygujące to szybko można poznać odpowiedź. Dzięki dużym literom (o których informacja jest podana na okładce) kilkuletnie dziecko podejmie próbę samodzielnego czytania i nie będzie się zniechęcać. Duże litery są tez pomocne dla rodziców i dziadków, gdy po całym dniu pracy maja zmęczone oczy – nie musza zakładać okularów. Wystarczy rozsiąść się wygodnie i czytać dla dziecka i dla siebie. Książka Doroty Sumińskiej w przyjemny sposób uzupełnia wiedzę i daje mnóstwo tematów do rozmów. Można wydobyć z książki zapadające w pamięć ciekawostki, podjąć analizę tego, co już dzieci wiedzą lub błędnie interpretują.

Książka dla dzieci i dorosłych pod tytułem „Dlaczego ziewamy?” powstała po sukcesie „Dlaczego kocie oczy świecą w nocy” i „Dlaczego hipopotam jest gruby”. Ranga sukcesu jest zrozumiała. Doskonały pomysł na książkę i wspaniałe wykonanie. Pozycja ma kartki z papieru kredowego i piękną, przyjemną w dotyku okładkę. Wzbogacona jest o ilustracje Joanny Żero, które pobudzają wyobraźnię. Po odłożeniu lektury na półkę, będziemy często do niej wracać.

Dorota Sumińska, „Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi”, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2017

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat