Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Czym jest edukacja domowa?

Artykuł

Edukacja domowa nie jest zjawiskiem powszechnym. Ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Czym jest edukacja domowa
Autor: pixabay.com

Edukacja domowa to nic innego jak nauczanie dzieci przez rodziców lub nauczycieli w miejscu ich zamieszkania, poza systemem szkolnym. Edukacja domowa (określana jako "spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą") jest rozwiązaniem dopuszczonym w polskim systemie prawnym, choć praktykowanym przez niewielką liczbę polskich rodzin. Dziś edukację domową w Polsce umożliwia art. 16 ust. 8 do 14. ustawy z dnia 7 września 1991 r.

W myśl ustawy dziecko może zostać objęte edukacją domową na wniosek rodziców, który musi zawierać: opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia oraz zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia. To dyrektor szkoły wyznacza zakres i częstotliwość egzaminów.

Na edukację domową decydują się rodzice, którzy uważają, że szkoła nie daje ich pociechom odpowiednich podstaw do rozwoju. Najczęściej dzieje się tak, kiedy dziecko ma ogromne problemy z opanowaniem podstawowych umiejętności (np. czytania, pisania, liczenia) lub kiedy okazuje się, że dzieci są zbyt inteligentne i w szkole nie uczą się nic nowego. Czasami przejście na edukację domową jest spowodowane zmianami emocjonalnymi dziecka (przygaszenie, zmęczenie) lub kiedy okazywało się, że dziecko ma problemy w relacjach z rówieśnikami. Rodzice, aby móc uczyć swoje dzieci, wcale nie muszą być nauczycielami. Mogą ich zatrudniać, ale nie jest to wymogiem. Zarówno na świecie, jak i w Polsce znanych jest wiele przykładów, kiedy rodzice bez wykształcenia pedagogicznego doskonale wywiązali się z tego niezwykle trudnego zadania, jakim jest nauczanie własnych dzieci.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat