Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Zęby mleczne, zęby stałe

Artykuł

„Mojemu dziecku nie wypadają mleczaki. Wszystkie dzieci z klasy mają już stałe zęby, a on nie”, „Które zęby powinny wyrznąć się jako pierwsze?”, „Moje dziecko ma już pół roku i ani jednego zęba – czy powinnam się martwić?” – to tylko niektóre wątpliwości rodziców dotyczące wyrzynania się zębów u dzieci.

Kalendarz zabkowania
Autor: Materiały prasowe

– Istnieją ramy czasowe, w których zęby – czy to mleczne, czy stałe – powinny się pojawić. Niewielkie odchylenia od normy nie są niczym groźnym, ale jeśli opóźnienia lub przyspieszenia są duże, warto odwiedzić specjalistę – radzi lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur, specjalista stomatologii dziecięcej z LUX MED Stomatologia.

Jak w każdym temacie dotyczącym ludzkiego zdrowia, także w przypadku wyrzynania zębów można powiedzieć, że każdy człowiek jest inny i rozwija się we własnym tempie. Istnieją jednak ogólne ramy czasowe, które określają moment pojawienia się pierwszych zębów mlecznych i stałych.

- Są dzieci, które rodzą się z tzw. zębami wrodzonymi, czyli mają już uzębienie z chwilą przyjścia na świat. Są przypadki ząbkowania wczesnego i opóźnionego. Wczesne ząbkowanie dotyczy dzieci, u których zęby mleczne pojawiają się przed 5. miesiącem życia, a w przypadku zębów stałych – przed 5. rokiem życia. Opóźnione ząbkowanie w uzębieniu mlecznym dotyczy dzieci po 12. miesiącu życia, a stałym po 8. roku życia – wyjaśnia lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur, specjalista stomatologii dziecięcej z LUX MED Stomatologia.

Kiedy i które?

Uśrednione ramy czasowe prawidłowego wyrzynania się zębów wyglądają następująco:

  • zęby mleczne – ok. 6. miesiąca życia
  • zęby stałe – ok. 6. roku życia.

Zęby rosną też w określonej kolejności i określonym czasie. W uzębieniu mlecznym, jako pierwszych możemy się spodziewać zębów dolnych (przyśrodkowych siekaczy, czyli „jedynek”), natomiast w uzębieniu stałym – dolnych siekaczy przyśrodkowych lub pierwszych trzonowców stałych (szóstek). Warto zwrócić uwagę, że maluchy mają łuk zębowy tylko do „piątek”, więc gdy pojawią się „szóstki”, z całą pewnością są to zęby stałe – wyjaśnia ekspertka.

Magdalena Słowik-Mazur wskazuje, że na przestrzeni lat zauważalny jest trend wcześniejszego wyrzynania zębów. – Szczególnie u dziewczynek, które dojrzewają szybciej, więc i zęby pojawiają się u nich wcześniej – tłumaczy.

Przedwczesne lub opóźnione ząbkowanie, bez nadmiernych odchyleń czasowych może być po prostu „urokiem” przekazanym w genach. - Warto zapytać swoich rodziców, jak wyglądało nasze ząbkowanie – kiedy pojawiły się u nas pierwsze zęby. To pewien wyznacznik – wyjaśnia ekspertka.

Kiedy powinniśmy się martwić?

Odchylenia przy wyrzynaniu zębów mogą towarzyszyć chorobą ogólnoustrojowym. Opóźnienia mogą być spowodowane np. niedoborem witaminy D, niedoczynnością tarczycy, czy osteoporozą. Z kolei przedwczesne ząbkowanie może wynikać m.in. z infekcji, awitaminozy, zaburzeń hormonalnych. Przesunięcie czasowe w pojawieniu się zębów może być również komponentą chorób genetycznych (zespół Downa, Aperta, dysplazja ektodermalna).

Wszelkie niepokoje związane z ząbkowaniem warto rozwiać u stomatologa – najlepiej dziecięcego, czyli pedodonty. – Jeśli jednak dziecko jest pod stałą opieką i rodzice regularnie chodzą na przeglądy, to na pewno każdy specjalista sprawdzi, czy rozwój uzębienia wraz z jego wyrzynaniem jest prawidłowy – wskazuje eksperta LUX MED Stomatologia.

Jeśli dziecko nie jest pod stałą opieką stomatologa, to warto odwiedzić go w przypadku gdy:

  • dziecko po 8 roku życia posiada wyłącznie zęby mleczne,
  • dziecku wypadł ząb, ale przez dłuższy czas nie rośnie mu nowy (brak zawiązków, jego ektopia),
  • dziecku urosły trzy z czterech zębów jednoimiennych (np. trzy trójki, a czwarta pozostaje mleczna),
  • po 13 r.ż. dziecko ma nadal mleczne zęby.

Dlaczego to ważne? – W takich sytuacjach należy zrobić zdjęcie RTG w celu sprawdzenia czy są obecne zawiązki zębów, czy nie istnieją czynniki blokujące ich wyrzynanie (torbiele, guzy). Warto kontrolować proces wymiany uzębienia, bo nie jest to wyłącznie kwestia estetyki, ale i zdrowia – podsumowuje ekspertka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat