Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Zaufana Nania” Joanna Jakubiak

Artykuł

Zaufana niania. Niezbędnik dla wszystkich rodziców! Jak znaleźć nianię, która stanie się przyjacielem dziecka i pomocą dla rodziców - Joanna Jakubiak

Zaufana niania
Autor: Materiały prasowe

Każdy rodzic, który szukał kiedykolwiek niani dla swojej pociechy, wie jak trudne jest to zadanie. Wiek, doświadczenie, wykształcenie, umiejętności – to wszystko są oczywiście istotne elementy – nie stanowią jednak o sukcesie. Jak szukać niani, żeby móc jej zaufać i jak pracować, żeby zasłużyć na zaufanie rodziców? Odpowiedzi na te pytania oraz gotowy kwestionariusz dla rodziców, czytelnicy znajdą w poradniku Joanny Jakubiak „Zaufana Niania”, który właśnie trafił do księgarń (Edipresse Książki, 25 października).

Niania, to po mamie i tacie, często pierwsza osoba, której dziecko ufa najbardziej. Rodzice świadomi tego faktu, prowadzą frustrujące i nieefektywne poszukiwania niani idealnej. Joanna Jakubiak – niania z doświadczeniem i szefowa agencji niań – pomogła rodzicom już blisko dwóch tysięcy maluchów. Jak sama przekonuje we wstępie do swojej książki dla wielu rodziców poszukiwanie niani może być przeżyciem niemalże traumatycznym. Jak zatem wpuścić do domu obcą osobę, i na dodatek zostawić pod jej opieką własne dziecko? Joanna Jakubiak postanowiła pomóc rodzicom, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i wieloletnią praktyką.

Ta książka powstała po to, aby dać Ci, rodzicu, narzędzia do samodzielnego przeprowadzenia rekrutacji niani. Pozwolą Ci one wybrać nianię idealną, szytą na Twoją miarę. Z tej książki dowiesz się również, jak naprawdę wygląda zawód niani, ile serca wkładamy w naszą pracę i z jakimi wyrzeczeniami się ona wiąże. Poznasz też kilka historii z życia niani, dowiesz się, jakie problemy, pytania, obawy nurtują innych rodziców. I wreszcie nauczysz się, jak zbudować relację z opiekunką Twojego dziecka. Z kolei Ty, nianiu, dowiesz się, jak przygotować się do tego zawodu, jak stać się opiekunką, której poszukują rodzice. Jakich sytuacji się wystrzegać, jak na nie reagować.

Książka liczy nieco ponad 300 stron, podzielona jest na kilkadziesiąt krótkich rozdziałów, adresujących konkretne problemy i opisujących typowe sytuacje w trójkącie rodzice-dziecko-niania. W pierwszej części „15 ważnych lekcji dla rodzica i niani” autorka skupia się na swoich doświadczeniach z pracy opiekunki. Opisuje je w konwencji pamiętnika, przywołując konkretne historie i przykłady z życia wzięte. Każdy z piętnastu rozdziałów zamyka lekcjami, które wyjaśniają np. jak postrzegany jest zawód niani w różnych krajach, dla kogo właściwie jest ta praca, jak ważne jest pierwsze spotkanie niani i dziecka, jak ustalać zasady, dlaczego należy wspierać nianię i dlaczego warto poznać jej najbliższych oraz przede wszystkim dlaczego tak ważne jest zaufanie. W rozdziale przybliża także zagadnienia takie jak szacunek, rozstanie, agresję u dziecka czy wakacje z nianią.

W części „Obawy, uprzedzenia i problemy związane z poszukiwaniem niani” Joanna Jakubiak skupiła się na typowych trudnościach z jakimi borykają się rodzice szukający opiekunki. Często wynikają one z obiegowych historii i błędnych opinii, zasłyszanych lub przeczytanych w Internecie, które nie mają dużo wspólnego z rzeczywistością. Rodzicom trudno jest np. uwierzyć, że ktoś z własnej woli chciałby zajmować się cudzym dzieckiem. Wiedzą ile wysiłki to kosztuje i wymaga cierpliwości, nie potrafią uwierzyć, że niania tak naprawdę może lubić swoją pracę. Czy starsza niania da sobie radę z żywiołowym dzieckiem, a młoda czy jest mniej odpowiedzialna, czy niania powinna gotować i jeść razem z całą rodziną, czy może palić papierosy? Te pytania padają często, a autorka odpowiada na nie przywołując własne doświadczenie i posiłkując się setkami rozmów z rodzicami.

Trzecia część zatytułowana jest „Jak znaleźć i zatrudnić idealną nianię”. W ciągu pięciu lat prowadzenia profesjonalnej agencji niań, autorka odbyła pięć tysięcy spotkań, zaś tysiąc z nich wyłoniło opiekunki. W tym rozdziale autorka przybliża pięć zidentyfikowanych przez siebie typów niań. Dla opiekunki ten rozdział to drogowskaz jak się zaprezentować, jak przygotować do rozmowy, jak wyczuć obawy rodziców i na nie odpowiedzieć. Rodzice znajdą tu dokładne instrukcje, jak powinna przebiegać rozmowa rekrutacyjna z kandydatką na każdym z trzech etapów: sytuacji rodzinnej, pracy niani i jej czasu wolnego; na co zwracać uwagę, jakie pytania zadawać oraz dlaczego ważne jest by spisać ustalenia końcowe.

Jeśli już wybrałeś swoją nianię, tak naprawdę teraz zaczyna się wyzwanie!

Uczulam każdego rodzica, ale i każdą nianię, aby pierwszego dnia wspólnej pracy usiedli i spisali na kartce wszystkie szczegóły: zakres obowiązków, wynagrodzenie, godziny pracy.

(…) Takie spisanie sobie wszystkiego na kartce i schowanie jej do szuflady pozwoli wam później zażegnywać́ konflikty w zarodku. Dajmy na to niania zachoruje pół roku po rozpoczęciu u ciebie pracy. Przy rozliczeniu ona twierdzi, że miała za okres chorobowy otrzymywać́ 80 procent pensji, a ty, że 50 procent. I mamy zgrzyt, a w przypadku konfliktów dotyczących pieniędzy niesmak pozostaje na długo. Można więc zaoszczędzić sobie stresu i wówczas sięgnąć po tę kartkę. Takie nieporozumienia nie wynikają bynajmniej ze złej woli, a zwyczajnie z tego, że ludzka pamięć zawodzi.

Książka „Zaufana niania” została opracowana bardzo starannie, na każdej stronie czytelnicy znajdą trafione i praktyczne porady, z których przebija wieloletnie doświadczenie autorki. Z humorem i werwą rozprawia się ona z najczęstszymi problemami. Książka z pewnością pomoże rodzicom odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze pytanie: jakiej niani szukamy? Autorka przekonuje, że dobra niania to nie luksus dla wybranych, tylko wybór, którego może dokonać każda osoba szukająca opiekunki dla dziecka. To pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica i każdej opiekunki.

Joanna Jakubiak – pierwszy raz została nianią na krótko przed 18. urodzinami. Przez osiem kolejnych lat pracowała jako opiekunka do dzieci, poznając ten zawód od podszewki. Od 2013 r. kieruje założoną przez siebie agencją niań. Wykształcenie socjologiczne pomogło jej stworzyć autorski system rekrutowania opiekunek. Jej zdaniem ciepło i poczucie humoru to cechy, które najbardziej pomagają w pracy niani. Sukces, który odniosła to dowód, że musi mieć rację.

Dane wydawnicze:
Autor: Joanna Jakubiak, tytuł: „Zaufana Nania”, Edipresse Książki, ISBN 9788381172202, cena: 39,90 zł, oprawa: twarda, format: 135 mm x 200 mm, liczba stron: 304, data premiery: 25 października 2017 r.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat