Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Zabawki militarne - tak czy nie

Artykuł

Niejedna ze współczesnych mam ma dylemat, czy pozwalać dzieciom bawić się zabawkami militarnymi. Oto artykuł na ten temat.

Zabawki militarne
Autor: pixabay.com

Niejednokrotnie zabawki militarne to bardzo dokładnie odwzorowana broń rzeczywiście istniejąca w miniaturze. Punkty handlowe pełne są różnorakich pistoletów, mieczy, proc, łuków dla dzieci itp. Przeciwnicy kupowania kilkulatkom tego typu rozrywkowych gadżetów przekonują, że wzbudzają one w maluchach agresję, nawołują do okrucieństwa i stosowania przemocy, wyrabiają nawyk siłowego rozwiązywania konfliktów, są symbolami wojen i ludzkich krzywd, niekorzystnie działają na psychikę. Specjaliści przekonują jednak, że nawet jeśli zabawki militarne są nośnikami negatywnych wzorców, chęć posiadania i używania tego typu produktów przez dziecko, jest naturalnym elementem rozwoju malucha. Wiąże się to m.in. z tym, że już kilkulatek płci męskiej ma głęboko zakorzenioną potrzebę bycia silnym, niepokonanym, odważnym i walecznym. Z racji zaś tego, że dziecko nagminnie czuje się istotą bezbronną, dysponowanie zabawkami militarnymi zwiększa jego pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa nieletniego oraz poczucie panowania nad daną sytuacją. Zabawy z użyciem broni dla dzieci pomagają rozładowywać różnorakie emocje, radzić sobie z napięciami, pobudzają kreatywność i wyobraźnię. Są także aktywnością fizyczną, która uczy koordynacji ruchowej, przewidywania poczynań innych, logicznego myślenia. Posiadanie gadżetów militarnych może zainteresować dziecko: historią, modelarstwem, kolekcjonerstwem, wojskowością; zaszczepić w młodym człowieku pasję, a nawet przyczynić się do obrania określonej drogi zawodowej w przyszłości.

Nawet jeśli będziemy zabraniać potomstwu zabaw z użyciem dziecięcych militariów, ono i tak najprawdopodobniej prędzej czy później będzie się przed tym buntować i ten zakaz obchodzić. Warto dołożyć więc starań, aby nauczyć dziecko odpowiedniego korzystania z zabawek służących do rażenia innych, przekazać latorośli odpowiednie normy i wzorce moralne, tak aby kilkulatek nigdy z premedytacją nie chciał krzywdzić przy pomocy jakiejkolwiek broni: rówieśników czy zwierząt. Niezbędne jest dyskretne przyglądanie się, jak kilkulatek korzysta z zabawek militarnych, tłumaczenie dziecku zasad posługiwania się nimi i regularne reagowanie na wszelkie oznaki ewentualnej agresji u potomka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat