Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

W Summie wszystko, czego potrzebujesz!

Artykuł

Ciąża i czas karmienia piersią to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W oczekiwaniu na dziecko lub tuż po jego narodzinach należy w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie i prawidłową dietę.

W summie wszystko
Autor: Materiały prasowe

Zapotrzebowanie na pewne witaminy i minerały rośnie u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią do poziomu którego realizacja może być trudno osiągalna bez dodatkowej suplementacji.

Wszystko, czego potrzebuje kobieta

Prawidłowa, dobrze zblinasowana i zróżnicowana dieta zapewnia zwykle wystarczającą podaż witamin i minerałów. Jednakże podczas ciąży i laktacji zapotrzebowanie na nie wzrasta i prawidłowa dieta może okazać się niewystarczająca.

Zapotrzebowanie organizmu kobiety na witaminy w ciąży rośnie. Wraz z intensywnymi zmianami fizjologicznymi organizmu przyszłej mamy, zmieniają się jej i maluszka potrzeby żywieniowe. Dlatego dieta w ciąży powinna być pełnowartościowa, odpowiednio zbilansowana i zgodna z zasadami zdrowego żywienia.

Często słyszymy, że ciąża daje przyzwolenie na jedzenie „za dwoje”. Należy jednak pamiętać, by raczej jeść „dla dwojga”. Posiłki przyszłej mamy powinny być komponowane w taki sposób, aby dostarczały odpowiednią liczbę składników odżywczych, witamin i minerałów. Zapotrzebowanie na energię wzrasta w II trymestrze o 340 kcal/dobę, a w III trymestrze o 450 kcal/dobę. Nadmierne przybieranie na wadze w okresie ciąży zwiększa ryzyko występowania bólu pleców i podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.

W trakcie ciąży nie powinno się jednak stosować suplementacji na zapas. Pozwoli to uniknąć niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego, nadmiernej podaży witamin oraz związków mineralnych.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wydane w 2014 roku 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich zaleceniach tak podsumowuje zakres stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących1:

„W podsumowaniu stwierdzić należy, że zgodnie z zasadami Evidence Base Medicine (Medycyny Opartej na Faktach) bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży

 • kwasem foliowym,
 • jodem i
 • witaminą D3

wobec potwierdzonego dużego ryzyka występowania niedoboru w populacji...”

Rekomendacja PTG dla poszczególnych składników:

 1. „Zespół Ekspertów Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej już od 1997 r. Rekomenduje suplementowanie podczas ciąży 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.”
 2. „Aktualnie zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią wynosi 200 mikrogramów na dobę.”
 3. „Zalecenia: witamin D3 powinna być stosowana

u kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w okresie laktacji w dawce 2000 IU na dobę.”

SUMMAVIT D – w summie wszystko czego potrzebujesz!

gdyż jedna kapsułka SUMMAVIT D zawiera:

 • Witaminę D w dawce 2 000 IU
 • Kwas foliowy w dawce 400 µg
 • Jod w dawce 200 µg

SUMMAVIT D to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią. Zawiera TYLKO niezbędne składniki zgodne z zaleceniami Polskiego Towaszystwa Ginekologicznego.

Witamina D3

Niedobór witaminy D dotyczy ok 90% populacji w Polsce. W okresie ciąży zapotrzebowanie na tę witaminę znacząco wzrasta, co może pogłębiać nidobory. Wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i tkanek. W szczególności odpowiada za prawidłowy wzrost i budowę kości, zapobiega zaburzeniom gospodarki minerlano-wapniowej oraz fosforanowej, wzmacnia odporność i zmniejsza częstość infekcji. Wywiera korzystny wpływ na kondycję mięśni (w tym mięśnia sercowego). Witamina D jest syntetyzowana przez skórę z udziałem promieni słonecznych. W Polsce jest to możliwe jedynie od marca do września i wymaga co najmniej 30 minutowej ekspozycji bez używania kremów z filtrami UV.

Kwas foliowy

Jest niezbędny zarówno w okresie planowania ciąży, jak i w jej trakcie. W początkowym etapie ciąży kwas foliowy warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Na dalszych etapach ciąży wspomaga prawidłowy jej przebieg, zmniejsza ryzyko poronienia. Zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta u kobiet także w okresie laktacji. W przypadku braku obecności kwasu foliowego w diecie już po 4. miesiącach dochodzi do wyczerpania jego zapasów w organizmie.

Jod

Zapotrzebowanie na ten pierwiastek na początku ciąży znacząco wzrasta. Jod jest ważny dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka. Niedobory jodu mogą powodować niedoczynność tarczycy zarówno u kobiety, jak i noworodka już bezpośrednio po urodzen. Polska jest krajem, w którym niedobór jodu w diecie jest zjawiskiem powszechnym.

SUMMAVIT D nie zawiera składników, które są niepotrzebe w prawidłowo przebiegającej ciąży.

 • Nie zawiera żelatyny i białka zwierzęcego
 • Nie zawiera glutenu
 • Nie zawiera laktozy
 • Nie zawiera barwników

Jest odpowiedni dla wegetarianek i weganek.

Zalecana dzienna porcja – 1 kapsułka preparatu SUMMAVIT D – zapewnia mamie i jej dziecku niezbędne witaminy i pierwiastki.

Sugerowana cena detaliczna: około 25 złotych za opakowanie zawierające 30 kapsułek.

* Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 2014, 85, 395-399

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat