Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Rozszerzanie diety maluszka krok po kroku

Artykuł

Żywienie w trakcie 1000 pierwszych dni życia dziecka ma duży wpływ na jego rozwój. Właśnie dlatego tak ważne jest, by rodzice odpowiednio zaplanowali wprowadzanie produktów do jadłospisu maluszka.

Rozszerzanie diety ktok po kroku
Autor: Materiały prasowe

Poznaj wskazówki, które pomogą Wam prawidłowo rozszerzać dietę.

  • W trakcie 1000 pierwszych dni życia dziecka programuje się jego metabolizm. Kształtują się też preferencje smakowe i nawyki żywieniowe malucha.
  • Intensywnie rozwijający się maluszek ma coraz większe potrzeby, dlatego w pewnym momencie konieczne staje się urozmaicenie jego diety.
  • Na etapie rozszerzania jadłospisu przydatny jest schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia – to drogowskaz, który informuje co i kiedy należy wprowadzić do diety.
  • Delikatny organizm maluszka potrzebuje specjalnej, dostosowanej do jego potrzeb żywności – jej znakiem rozpoznawczym jest wskazanie wieku na opakowaniu.

Intensywny rozwój od samego początku

Szczególnie ważnym okresem dla kształtowania się organizmu jest 1000 pierwszych dni życia, ponieważ wtedy rozwój przebiega najintensywniej. Już w trakcie ciąży wybory żywieniowe mamy mają wpływ na programowanie metabolizmu maluszka. To samo tyczy się następnych etapów, jakimi są karmienie piersią i rozszerzanie diety. Wtedy u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, a podejmowane przez rodziców decyzje dotyczące żywienia niemowlęcia mają kluczowe znaczenie dla tego procesu.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci znacznie różnią się od potrzeb dorosłych. Wynika to z tego, że układ pokarmowy maluszków dojrzewa, metabolizm się programuje, a nawyki żywieniowe kształtują. Właśnie dlatego istotna jest różnorodność i bezpieczeństwo pokarmów uzupełniających, które powinny pojawić się w diecie maluszka nie wcześniej niż po ukończeniu przez niego 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu. Wtedy mleko mamy przestaje zaspokajać rosnące zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze, energię czy składniki mineralne.

To ciekawe!

Badania wykazują, że 50-60% preferencji żywieniowych wykształconych w wieku 2-3 lat może przetrwać nawet do 17.-22. roku życia . Właśnie dlatego już od samego początku warto uczyć maluszka prawidłowych zwyczajów żywieniowych. To zaprocentuje w przyszłości ich utrwaleniem!

Kolejność jest ważna

Wsparciem dla rodziców rozpoczynających rozszerzanie diety dziecka jest schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia. Wprowadzanie produktów w odpowiedniej kolejności i we właściwym czasie jest istotne dla rozwoju młodego organizmu i kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

  • Urozmaicanie diety należy rozpocząć od gładkich przecierów z warzyw. Dzieci mają naturalne upodobanie do smaku słodkiego, dlatego na początku warto zapoznać je z nieco bardziej wymagającymi smakami, np. z brokułami, dzięki czemu staną się łatwiejsze do zaakceptowania.
  • Następne w kolejności powinny być owoce. Pyszne gruszki i jabłuszka z pewnością przypadną do gustu maluszkowi.
  • Kolejno przychodzi czas na kaszki zbożowe przeznaczone dla najmłodszych. Dostarczają energii niezbędnej do zabawy oraz rozwoju.
  • Należy też pamiętać o mięsach i rybach, które są cennym źródłem żelaza i wartościowego białka.

Wyjątkowe produkty

Ważne, by żywność podawana maluszkowi była dla niego bezpieczna i dopasowana do potrzeb jego rozwijającego się organizmu. Na opakowaniach produktów BoboVita umieszczane jest wskazanie wieku. To potwierdzenie, że taka żywność spełnia restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa. Wartość odżywcza tych posiłków jest zgodna z wymaganiami prawa polskiego i europejskiego, a zawarte w nich składniki są ściśle kontrolowane pod kątem zawartości pozostałości pestycydów czy metali. Dzięki temu rodzice mogą być pewni, że podają dziecku żywność odpowiedniej jakości i dopasowaną do wyjątkowych potrzeb.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat