Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Rodzic a nauczyciel – jak wypracować dobrą relację?

Artykuł

Kolejna jedynka w dzienniku to wina nauczyciela, bo nie nauczył dziecka, a może rodzica, bo go nie dopilnował?

Rodzic a nauczyciel
Autor: Materiały prasowe

W relacji na linii rodzic – nauczyciel, łatwo jest o tego typu zrzucanie na siebie odpowiedzialności za niepowodzenia ucznia. Tymczasem to współpraca między nimi oraz ich wzajemna komunikacja jest gwarancją sukcesu dziecka. Jak sprawić, by nauczyciel i rodzic „grali w jednej drużynie”?

Poniżej prezentujemy zestaw porad – zarówno dla rodzica, jak i dla nauczyciela, które pozwolą im wypracować pozytywną relację, a także przyczynią się do sukcesów szkolnych oraz wychowawczych dziecka.

Rodzicu:

  • Nie krytykuj nauczyciela przy dziecku. Rodzic ma oczywiście prawo do analizowania pracy nauczyciela, jednak dzielenie się tymi opiniami z dzieckiem powoduje, że traci ono szacunek do nauczyciela i zapał do nauki.
  • Nie obarczaj winą za niepowodzenia tylko nauczyciela. Nie zawsze słaba ocena w dzienniku to wynik niewłaściwej metody przekazywania wiedzy przez nauczyciela. Przyczyn może być wiele: złe samopoczucie dziecka, trudności z koncentracją bądź wpływ rówieśników – warto je odkryć, zanim pochopnie ocenimy nauczyciela.
  • Pamiętaj, że sukces dziecka zależy również od Ciebie. Nawet, jeśli nie w każdym przedmiocie szkolnym jesteśmy mistrzami, możemy wspomóc się innymi formami domowej nauki, na przykład wspólnie z dzieckiem rozwiązując zadania online na platformie edukacyjnej. Jedną z takich platform zgodnych z aktualną podstawą programową MEN jest Squla.pl, która zawiera tysiące zadań ze wszystkich przedmiotów szkoły podstawowej, a oprócz nauki gwarantuje również zabawę dla całej rodziny.
  • Informuj nauczyciela o ważnych kwestiach. Najczęściej sytuacja rodzinna ma swoje odzwierciedlenie w ocenach dziecka i jego stosunku do szkoły. Konieczne jest poinformowanie nauczyciela o problemach rodzinnych, wychowawczych lub zdrowotnych, jeśli takie się pojawią.

Współpraca rodziców z nauczycielem oparta na dobrych relacjach i zaangażowaniu obu stron to klucz do budowania sukcesów edukacyjnych dziecka, jego motywacji i umiejętności brania odpowiedzialności za własny proces uczenia się – mówi Elżbieta Piotrowska-Gromniak, Prezes Stowarzyszenia Rodzice w Edukacji. – Wymaga to bardzo dobrej komunikacji między nauczycielem a rodzicem, bieżącego przepływu informacji zarówno o mocnych jak i słabych stronach dziecka, a także wspólnego podejmowania decyzji jak razem wspierać dziecko w rozwoju, rozwijać jego mocne strony, zamiłowania i pasje.

Nauczycielu:

  • Bądź kompetentny. Nauczyciel powinien być ekspertem w tej dziedzinie, w której naucza i cechować się profesjonalizmem. Dzięki temu rodzic będzie miał poczucie bezpieczeństwa, że oddaje dziecko w dobre ręce.
  • Staraj się zrozumieć sytuację rodzinną dziecka. Dziecko może skrywać jakieś osobiste problemy, a jego opuszczanie się w obowiązkach nie zawsze musi wynikać z lenistwa.
  • Informuj rodzica o swoich spostrzeżeniach. W końcu to nauczyciel ma szansę obserwować dziecko w gronie rówieśników i jako pierwszy może zauważyć coś niepokojącego.
  • Nie przenoś swojego stosunku do ucznia na jego rodzica. W każdej klasie zdarza się problematyczne dziecko, z którym nauczyciel ma kłopoty. Błędne jest jednak przenoszenie swojej niechęci na rodzica takiego dziecka. W takiej sytuacji najlepiej wspólnie z rodzicami wypracować rozwiązanie problemów swoich podopiecznych.

Nauczyciele oraz rodzice mają jeden wspólny cel – stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do nauki oraz rozwoju. Ten cel już sam w sobie powinien dać im do zrozumienia, że grają w jednej drużynie, a nie przeciwko sobie – mówi Małgorzata Munzer z platformy edukacyjnej Squla.pl. – Najważniejsze jest to, aby relacja między rodzicami a nauczycielami była oparta na wzajemnym szacunku, bo dzieci w szkole oraz w domu uczą się również relacji międzyludzkich.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat