Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Podróże

Podróż samolotem podczas ciąży - czy coś grozi Wam obojgu?

Artykuł

Samolot to jeden z popularniejszych środków transportu, który wybieramy bardzo często z uwagi na niedługi czas podróży.

Podroz samolotem ciaza
Autor: Materiał zewnętrzny

Jeśli właśnie jesteś w ciąży, na pewno zastanawiasz się, czy taki rodzaj pokonywania kilometrów okaże się właściwy dla Ciebie i Twojej nienarodzonej pociechy. Czy lot w ciąży rzeczywiście jest niebezpieczny, a Ty powinnaś się dwa razy zastanowić, nim wsiądziesz na pokład wybranej maszyny?

Najpierw do lekarza 

Jeśli rozważasz latanie samolotem w ciąży, w pierwszej kolejności powinnaś się skontaktować ze swoim lekarzem. To on musi ocenić, czy w Twoim stanie przelot niczemu nie zaszkodzi. Jednocześnie powie Ci, w którym momencie podróż okaże się dla Ciebie najbezpieczniejsza. Jeśli jednak zdecydowanie odradzi Ci  latanie w ciąży z różnych indywidualnych względów, po prostu go posłuchaj i dla własnego dobra przełóż podróż na później.

Który moment najbezpieczniejszy na podróż?

Jeśli chodzi o same etapy rozwoju ciąży, przyjęło się, że najbezpieczniej jest wybrać się w podniebną trasę między jej 14 a 37 tygodniem. Podróż samolotem w ciąży nie powinna wówczas wywołać żadnych niepożądanych dolegliwości ani zagrozić zdrowiu dziecka i matki. Gorsze skutki może wywołać chociażby stres, spowodowany wyjazdem niż przelot sam w sobie. Lot samolotem we wczesnej ciąży nie jest raczej wskazany, ponieważ może powodować mdłości i duży dyskomfort. W początkowej fazie ciąży istnieje także większe ryzyko poronienia.

Dlaczego lepiej nie latać samolotem po 27 tygodniu ciąży 

Większość linii lotniczych zabrania kobietom po 27 tygodniu ciąży wstępu na pokład swoich samolotów bez odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, a niektóre z nich w ogóle nie godzą się na ich przewóz. Dzieje się tak, ponieważ lot samolotem w ciąży, gdy zbliża się moment rozwiązania, może przyczynić się do wywołania przedwczesnego porodu, spowodowanego zwiększającym się stresem. Na matkę bardzo niekorzystnie wpłyną wówczas też różnice w ciśnieniu.

Promieniowanie kosmiczne i rentgenowskie

Bardzo dużo mówi się o niekorzystnym wpływie promieniowania kosmicznego u wszystkich kobiet, które decydują się na  latanie w ciąży samolotem. Zwykle jednak jego działalność jest znikoma, ponieważ okazuje się ono zbyt słabe, by w jakimkolwiek stopniu wpłynąć na płód. Inne często wspominane zagrożenie to promieniowanie rentgenowskie, emitowane przez urządzenia kontrolne na lotniskach. Większość z nich nie jest w stanie zagrozić ciąży, jednak wciąż istnieje ryzyko, że podczas awarii zostanie wyemitowana zbyt duża wiązka promieniowania.

Zakrzepica żylna? 

Być może słyszałaś, że przy lotach na długie dystanse wzrasta ryzyko zapadnięcia na zakrzepicę żylną. Wiąże się to z unieruchomieniem w jednej pozycji, odwodnieniem oraz niższym ciśnieniem w kabinie. Mimo wszystko, prawdopodobieństwo przyczynienia się podróży samolotem w ciąży do tego właśnie schorzenia jest stosunkowo niewielkie, dlatego, przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, nie należy się tego aż tak obawiać. 

Jak się przygotować?

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Jeśli planujesz  loty samolotem w ciąży, powinnaś przede wszystkim zaopatrzyć się w duże ilości wody. Pijąc zapobiegniesz odwodnienia organizmu. Dobrze, jeśli raz na pół godziny przespacerujesz się po pokładzie dla rozprostowania nóg, które mogą powodować dolegliwości bólowe. Przy kupowaniu biletu warto też, byś zadbała o miejsce z przodu lub na środku samolotu, aby mieć możliwość swobodnego rozprostowania nóg. Jeśli natomiast wybierasz się w daleką podróż, pomyśl o rajstopach uciskowych, które świetnie zapobiegną obrzękom.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat