Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Muzyka pobudza kreatywność

Artykuł

Wszystkie maluszki są muzykalne. Od urodzenia żywo reagują na dźwięki. Dopiero później okazuje się, kto rzeczywiście wybierze drogę pełną melodii, a kto skończy przygodę na rytmice.

Muzyka pobudza kreatywnosc
Autor: Materiały prasowe

Różnorodne brzmienia są bardzo potrzebne na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Nie dość, że stymulują rozwój, to dodatkowo sprawiają, że dziecko mimowolnie szybciej się uczy. Jak wykorzystać miłość do muzyki, by zachęcać maluszka do działania?

Melodie ułatwiają zapamiętywanie

Nie od dziś wiadomo, że melodie i rymowanki przyspieszają przyswajanie wiedzy. Dlatego warto zwrócić uwagę na zabawki edukacyjne generujące dźwięki. Melodie wpadające w ucho sprawiają, że maluchy mimowolnie zapamiętują teksty. Nim się rodzic obejrzy – szkrab potrafi liczyć do dziesięciu i wie, jak brzmi alfabet. Niektóre zabawki, jak na przykład Muzyczny odtwarzacz szczeniaczka, dodatkowo uczą dzieci kolorów i kształtów. To ciekawe rozwiązanie, bo urządzenie jest małe i można je wszędzie ze sobą zabrać, ale też doskonale sprawdza się w domu, zachęcając maluszka do ruchu. Śpiewający piesek może towarzyszyć dziecku przez kilka lat (6-36 mies.). Rodzic też powinien powtarzać dziecku alfabet w rytm tej samej melodii – w ten sposób łatwiej mu będzie go zapamiętać.

Rozwijanie wrażliwości

Obcowanie z muzyką od małego uczy wrażliwości. Zabawki przypominające instrumenty pozwalają dzieciom bawić się w wirtuozów, ale też uczą koordynacji słuchowo-ruchowej. Niektóre modele takie, jak Pianinko Szczeniaczka mają jeszcze dodatkowe funkcje. Zabawka ma rozmiar idealny dla małych rączek, dzięki czemu dziecko z łatwością trafia w klawisze, komponując wesołe melodie. Maluszek z pewnością chętnie posłucha także znanych utworów i ciekawych piosenek. Mały kompozytor podczas doskonałej zabawy może się również uczyć – wystarczy zmienić tryb muzyki na tryb nauki, przewracając stronę interaktywnej książeczki z wizerunkiem sympatycznych zwierzątek. Dziecko po naciśnięciu wybranego klawisza dowie się, jaki widnieje na nim kształt, kolor czy cyfra.

Koordynacja ruchowa

Nie zapominajmy, że muzyka to też taniec. Dzieci lubią klaskać, tupać i kręcić się wokół własnej osi – to właśnie jest ich choreografia. Wykorzystajmy ten naturalny potencjał do ćwiczenia koordynacji słuchowo-ruchowej i wzrokowo-ruchowej. Pomocny przy tym okaże się przyjaciel – Bebo – tańcz i śpiewaj ze mną. Wesoły robot inspiruje maluszka do podnoszenia się i stania o własnych siłach, by następnie mogli razem tańczyć! Szkrab może wtórować radosnemu stworkowi albo nagrywać własne piosenki, które potem śpiewa Bebo! Razem uczą się liczyć, rozpoznawać kolory i nie tylko. Taka zabawa to doskonała praktyka przed pójściem do przedszkola. Bebo ma też żeńską wersję – Bellę.

Kiedy szkrab podrośnie warto wykorzystać jego zamiłowanie do tańca czy instrumentów i zapisać go na profesjonalne zajęcia. Nawet jeśli po pół roku będzie chciał zrezygnować, przez ten czas dowie się, czy muzyka jest tym, co go interesuje. A poza tym nauczy się dyscypliny, rozwinie kreatywność i będzie ćwiczył koordynację. Z muzyki płyną same pozytywy, dlatego warto zapoznawać z nią maleństwo od urodzenia – a niektóre teorie mówią nawet o tym, by puszczać klasyczne utwory jeszcze przed narodzinami.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat