Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

LEGO® duplo® traktuje zabawę z dziećmi poważnie

Artykuł

LEGO® DUPLO® rozpoczęło 21-dniową kampanię „Nie przeszkadzaj w zabawie”, aby zainspirować i zachęcić rodziców do zmiany swoich nawyków w social mediach ze względu na dobro dzieci.

Lego duplo zabawa
Autor: Materiały prasowe

Zabawa jest kluczowa w rozwoju każdego dziecka. Najmłodsze czerpią z niej najwięcej korzyści, gdy towarzyszą im rodzice, którzy odpowiednio ją ukierunkowują. Aby zwiększyć świadomość i pomóc rodzicom wygospodarować więcej czasu oraz poświęcić więcej uwagi swym pociechom, LEGO DUPLO rozpoczęło 21-dniową, światową kampanię pt. „Nie przeszkadzaj w zabawie”. Średnio 21 dni wystarcza, aby zmienić swoje nawyki, dlatego przez 21 dni zespół LEGO DUPLO nie będzie zamieszczał postów w social mediach w czasie, gdy dzieci się bawią, czyli między 5 rano a 8 wieczorem.

Celem kampanii jest zachęcenie rodziców do odłożenia telefonów, a w zamian zanurzenie się w jakościowej zabawie ze swoją pociechą. Social media stanowią obecnie integralną częścią życia nowoczesnej rodziny, a nawet kreatywną inspiracją, angażującą jednak czas. Nie jest więc niespodzianką, że zarówno rodzice, jak i badacze postrzegają zachowania w cyfrowym świecie jako niepokojącą barierę, która przeszkadza w znalezieniu czasu na twórczą zabawę z dziećmi.

- Wszyscy jesteśmy uzależnieni od telefonów komórkowych i dlatego powinniśmy pomyśleć o ich wyłączeniu podczas kontaktów z dziećmi. One uczą się od nas, a przecież nie chcemy, aby zachowywały się tak jak my. Zamiast tego przeprowadźmy z nimi np. lekcję językową. Nic nie bierze się z próżni, a rozmowa z dzieckiem o jego zainteresowaniach, pomaga mu nauczyć się nowych słów i nowych sposobów na wyrażanie siebie. Nasze badania pokazują, że użycie telefonu komórkowego w środku rozmowy między rodzicem a dzieckiem zakłóca naukę nowych słów. Dlatego lepiej zróbcie sobie i swojemu dziecku przerwę od telefonu komórkowego podczas zabawy - radzi Roberta Golinkoff, PhD: Professor, School of Education, University of Delaware.

Badania pokazują także, że współcześni rodzice rozumieją swoją znaczącą rolę w zapewnieniu dzieciom warunków, dzięki którym wyrosną na szczęśliwych ludzi, o szerokich zainteresowaniach i wyposażonych w odpowiednie umiejętności, by poradzić sobie w przyszłości. W tym samym czasie, wielu rodziców martwi się, że nie spędza wystarczająco dużo czasu ze swoją pociechą. Dlatego LEGO DUPLO chce zainspirować rodziców, aby z małych chwil zrobić ważne chwile. Ważna, znacząca i wspólna zabawa nie musi być wielkim wyzwaniem.

- Wiemy, że współcześni rodzice czują, że czas przelatuje im między palcami, a oni sami ledwo łączą karierę zawodową z życiem osobistym i byciem rodzicem. Wielu czuje się winnymi z tego powodu, że nie spędzają ze swoim dzieckiem tyle czasu, ile by chcieli. Poprzez kampanię „Nie przeszkadzaj w zabawie” chcemy uspokoić i uświadomić rodziców, że nie jest ważna sama ilość czasu, jaką spędzają z dziećmi, ale małe, znaczące momenty, które tworzą się podczas zabawy. Ta akcja ma za zadanie zainspirować i zwiększyć świadomość dorosłych, jak ważne jest traktowanie zabawy dziećmi na serio - mówi Steffen Jensen, LEGO Group Senior Marketing Director, Pre-school.

Relacje poprzez zabawę

Zabawa jest nie tylko najbardziej naturalnym sposobem, w jaki dzieci się uczą; jest także fundamentalna, jeśli chodzi o ich przyszły rozwój. Dlatego każde dziecko ma prawo do zabawy*. Co więcej - potrzeba zabawy jest jedną z podstawowych potrzeb dziecka. Zabawa stymuluje mózg i pomaga rozwijać fizyczne, emocjonalne oraz inne istotne umiejętności potrzebne w XXI wieku takie, jak rozwiązywanie problemów, współpraca, kreatywność i łatwość porozumiewania się.

Dla najmłodszych dzieci, zabawa z dorosłymi jest kluczem, aby uwolnić ich potencjał. Mózg małego dziecka może aktywować 700-1000 neuronów w każdej sekundzie, które łączą się z tysiącami innych neuronów. Zabawa pozwala pobudzać te neurony, a połączenia między nimi są jak klocki do budowania przyszłości dzieci, włączając w to zdrowie, emocjonalne samopoczucie i zdolność do nauki**.

- Ludzie potrzebują ludzi. Fundamentem procesu uczenia jest interakcja społeczna między dorosłymi a dziećmi. Wszystko, co zakłóca naturalny przepływ w tych kontaktach, rozmowie, zaburza jakość nauki. Mamy tendencję do skupiania się na tym, jak czas spędzony przez dziecko przed telewizorem lub tabletem pozbawia go możliwości rozmowy i interakcji z drugim człowiekiem. Powinniśmy jednak popatrzeć także na siebie. Za każdym razem, gdy odbieramy telefon w środku rozmowy z dzieckiem, sprawdzamy smsy lub skrzynkę pocztową, bo akurat usłyszeliśmy, że przyszedł e-mail, zaniedbujemy naturalne, cenne momenty ze swoją pociechą. Nasze badania mówią, że w tym momencie rozmowa jest stracona, a dziecko nauczy się mniej - mówi Kathy Hirsh-Pasek Main, PhD: Professor, Department of Psychology, Temple University and Senior Fellow, Brookings Institution.

Dołącz się do zabawy. Podziel się swoimi przemyśleniami i kreatywnym podejściem do tego wyzwania w social mediach, używając #donotdisturbplaytime. Pamiętaj tylko, aby robić to poza godzinami przeznaczonymi na zabawę z dzieckiem!

Fakty dotyczące LEGO® DUPLO®

  • LEGO DUPLO to system zabawy przeznaczony dla dzieci w wieku od 1,5 do 5 roku życia;
  • Klocki LEGO DUPLO są dwa razy większe od standardowych kloców LEGO® - są idealnie dopasowane dla małych rączek i rosnącej wyobraźni;
  • Klocki LEGO DUPLO są oparte o ten sam system zabawy co standardowe klocki LEGO, umożliwiając rozwój nieskończonej kreatywności i wyobraźni;
  • Pierwszy zestaw LEGO DUPLO był wprowadzony do sprzedaży w 1949 roku;
  • W 2018 roku jest dostępnych 56 różnych zestawów LEGO DUPLO.

Kampania „Nie przeszkadzaj w zabawie” trwa od 26 lutego do 18 marca. Ogranicza się tylko do treści na profilach LEGO DUPLO publikowanych miedzy 5 rano a 8 wieczorem. Poza tymi godzinami zespół LEGO DUPLO zamieszcza posty z inspirującymi poradami zabaw oraz refleksje rodziców i psychologów dziecięcych.

*UNICEF - Konwencja Praw Dziecka przyjęta przez ONZ, artykuł 31: https://www.unicef.org/rightsite/files/uncrcchilldfriendlylanguage.pdf
** UNICEF, LEGO Foundation i LEGO Group Partners in Play kampania video: https://youtu.be/pNG0M38EAqo

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat