Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Jak przemycić zdrowe nawyki w zabawie?

Artykuł

Wprowadzanie do menu dzieci i młodzieży produktów takich jak warzywa, owoce czy kasze nie zawsze jest proste.

Yedzo
Autor: Materiały prasowe

Tak jak najmłodszym można przemycać pożądane produkty za pomocą zup, przecierów czy innych przygotowanych dla nich posiłków, tak w przypadku starszych może być to niemożliwe. O sposobach na przekazywanie wiedzy i utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych opowiada dietetyk, ekspert programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” Katarzyna Zadka.

Zdrowe nawyki a ich utrwalanie

Posiłki jakie każdego dnia serwujemy naszym dzieciom oraz sposób ich podania mają ogromny wpływ na ich rozwój oraz budują ich samoświadomość w dokonywaniu zdrowych wyborów w przyszłości. Gdy dziecko zaczyna edukację w szkole ma wokół siebie wiele pokus, którym trudno się oprzeć. Nauczyciele, którzy zgłosili się do programu „Żyj smacznie i zdrowo” też mają możliwość zaszczepienia w swoich uczniach pożądanych, zdrowych nawyków nie tylko poprzez ciekawe lekcje przeprowadzone zgodnie ze scenariuszami, ale także poprzez edukacyjną grę Yedzo. Jej celem jest nauczenie młodych ludzi dopasowywać odpowiednie i wartościowe posiłki do konkretnych wydarzeń w życiu. – Dzieci i młodzież mają łatwość w przyswajaniu wiedzy i chętniej po nią sięgają, jeśli jest podana w interesujący i angażujący sposób – mówi Katarzyna Zadka – tak jak poprzez zabawę mogą nauczyć się tabliczki mnożenia, tak mogą zacząć świadomie zmieniać to, co ląduje na ich talerzach poprzez wizualizację tych dań w zabawnej formie.

Przykład idzie z góry

Rodzice oraz dziadkowie czasami nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich własne nawyki żywieniowe mają wpływ na kształtowanie się późniejszych nawyków u dzieci. To, co obserwują z łatwością zapamiętują i przyzwyczajają się do tych produktów, które w domu podawane są najczęściej. – Nie zawsze udaje się zachęcić dziecko do zjedzenia długo przygotowanego, bogatego w energię i składniki odżywcze posiłku, a każda próba podania warzyw budzi bunt. Nie należy jednak się zniechęcać. Czasami potrzeba wiele prób i pomysłów, aby przekonać dziecko do nowego. Warto jednak zawsze mieć świadomość, że to, co serwujemy na rodzinnym stole ukształtuje preferencje naszego dziecka. Dzieci rodziców prowadzących zdrowy tryb życia częściej same tak żyją w przyszłości. – mówi specjalistka do spraw żywienia, ekspert w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo” Katarzyna Zadka. Stawiajmy na wspólne posiłki, bo to nie tylko czas na konsumpcję, ale także na rozmowę. W trakcie takich rodzinnych chwil możemy też spróbować ustalić menu albo zaplanować wspólne gotowanie.

Gra YEDZO w zestawie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”

Program edukacyjny „Żyj smacznie i zdrowo” oferuje nauczycielom darmowe zestawy edukacyjne przygotowane przez specjalistów, zawierające nie tylko scenariusze lekcji o prawidłowych nawykach żywieniowych oraz przepisy na smaczne i zdrowe posiłki ale także po raz pierwszy strategiczną grę karcianą YEDZO. To zestaw dwóch talii kart na których znajdują się zabawne grafiki przedstawiające dania, które należy dopasować do odpowiedniego wydarzenia tak, by dostarczyły jak najwięcej energii i składników odżywczych potrzebnych do wyznaczonego zadania jakim jest np. klasówka czy bieg uliczny. Nauka dobierania dań do okazji jest bardzo ważna i nie musi odbywać się tylko w kuchni. Dzięki takiej formie młody człowiek przyswaja więcej treści. Karty pokazują także, że wartościowe produkty takie jak szpinak, łosoś czy pomidor nie są nudne i mogą być fajnym dodatkiem do urozmaicenia dobrze już znanych potraw takich jak tortilla czy sałatka z warzyw.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat