Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Ile alkoholu może wypić kobieta w ciąży?

Artykuł

Co roku w Polsce u około 900 noworodków wykrywany jest Płodowy Zespół Alkoholowy – FAS. Jego negatywne skutki obniżają jakość życia i są odczuwane przez chorych każdego dnia.

Ile alkoholu kobieta w ciazy
Autor: Materiały prasowe

Tymczasem można go całkowicie uniknąć. Przy okazji Światowego Dnia FAS dr Edward P. Riley, ekspert w tym zakresie, oraz polskie browary przypominają, że skuteczną metodą zapobiegania FAS jest całkowita rezygnacja z alkoholu w ciąży i podczas karmienia piersią. Proste? Wręcz banalne!

Wśród ciężarnych nie milkną pytania o dozwoloną ilość alkoholu w ciąży. Dr Edward P. Riley, światowej sławy ekspert ds. FAS, nie pozostawia złudzeń – spożywanie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne na każdym etapie rozwoju dziecka i dlatego jest kategorycznie zabronione. Mózg płodu rozwija się bowiem przez cały okres ciąży. Na niektórych etapach w ciągu jednej sekundy tworzy się aż ćwierć miliona komórek. Alkohol zakłóca powstawanie komórek nerwowych i rozwój narządów dziecka. Efektem tego są anomalie genetyczne i wady wrodzone znane jako Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), które rodzą problemy towarzyszące choremu przez całe życie. Więcej informacji o tym można znaleźć w wywiadzie z dr. Rileyem: http://www.abcalkoholu.pl/strefa_eksperta:wywiad

Szklanka wody zamiast, czyli jak zapobiegać

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania FAS jest unikanie alkoholu, do czego od lat zachęcają polskie browary, zrzeszone w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej stworzyły one koalicję partnerów (fundacji, środowisk medycznych i terapeutycznych) oraz wprowadziły dobrowolny znak „W ciąży nie piję alkoholu” na opakowaniach swoich produktów, w reklamach oraz na materiałach promocyjnych. Z inicjatywy Kompanii Piwowarskiej wiedza o FAS jest propagowana za pośrednictwem gabinetów ginekologicznych i szkół rodzenia na terenie całego kraju. W 2016 roku w placówkach Medicover oraz Lux Med na terenie całego kraju kontynuowana była kampania „Będę mamą – nie piję”.

– „Lampka wina nie zaszkodzi w ciąży” to jeden z najgroźniejszych, pokutujących mitów. Uważamy, że w Polsce edukacja na temat FAS jest wciąż bardzo potrzebna – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej, która jako pierwsza firma w branży zastosowała dobrowolny znak „W ciąży nie piję alkoholu”. – Chcąc dotrzeć do jak największej liczby kobiet w ciąży z tym ważnym przesłaniem, wspólnie z naszym partnerem Pelargos Group, właścicielem portalu www.familyservice.pl, uruchamiamy 9 września konkurs na profilu ABC alkoholu na Facebooku. Konkurs „Jestem mądra – w ciąży nie piję alkoholu” dedykowany jest przyszłym mamom, które w kreatywny sposób wyrażą swoją odpowiedzialną postawę.

Bądź mądra jak… blogerka

Oprócz długofalowych akcji informacyjnych Kompania Piwowarska podejmuje także inne inicjatywy na rzecz rezygnacji z alkoholu w ciąży – poważne w treści, ale lekkie w formie. Niespełna miesiąc temu rozpoczęła się kampania pod hasłem „Bądź mądry”, promująca odpowiedzialną konsumpcję alkoholu m.in. wśród przyszłych mam. Do współpracy przy tym projekcie zostało zaproszonych dziesięcioro znanych blogerów, m.in. Marysia Górecka (Mamygadżety.pl), Malwina Bakalarz (Bakusiowo.pl) i Natalia „Nishka” Tur.

Wspólnie z przedstawicielami polskiej blogosfery KP zrealizowała serię krótkich filmów skierowanych do kobiet w ciąży, kierowców i wszystkich dorosłych, którym zależy na tym, aby nieletni nie sięgali po alkohol. Bazowały one na motywie popularnych memów, które kilka miesięcy temu podbiły Internet. Jednak tym razem osobami, na których warto się wzorować, nie były fikcyjne postaci, lecz właśnie blogerzy. W prosty i humorystyczny sposób, bez straszenia i moralizowania propagowali dobre praktyki związane z odpowiedzialnym spożyciem alkoholu. Akcja wzbudziła spore zainteresowanie odbiorców – w ciągu pierwszych dwóch tygodni filmy obejrzano ponad 300 tys. razy i zebrały one wiele pozytywnych opinii, a przekaz dotarł do niemal miliona internautów.

Ważnym elementem całej kampanii są koszulki, w które ubrani byli blogerzy podczas kręcenia filmów. Specjalnie na potrzeby akcji zaprojektowano trzy wzory T-shirtów:

  1. dedykowany przyszłym mamom, ze znaczkiem „W ciąży nie piję alkoholu” i hasłem: JESTEM MĄDRA I TO MI NIE CIĄŻY,
  2. dedykowany kierowcom, ze znaczkiem „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” i hasłem: JESTEM MĄDRY I DOBRZE SIĘ PROWADZĘ – dla mężczyzn oraz JESTEM MĄDRA I DOBRZE SIĘ PROWADZĘ – dla kobiet,
  3. dedykowany wszystkim dorosłym, którzy nie popierają alkoholu w rękach nieletnich, ze znaczkiem „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” i hasłem: JESTEM MĄDRY, TRZEŹWY I PRZYSTOJNY – dla mężczyzn oraz JESTEM MĄDRA, TRZEŹWA I SEKSOWNA – dla kobiet.

Można je kupić w specjalnej, promocyjnej cenie na stronie http://koszulkowo.com/producenci/sklep-kp, manifestując w ten sposób swoje poparcie dla postawy odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu.

Światełko w tunelu

Podejmowane działania przynoszą wymierne efekty. Według szacunków KP jej przekazy dotyczące Płodowego Zespołu Alkoholowego w roku F16 (kwiecień 2015 – marzec 2016) dotarły do ponad 1 350 000 osób dzięki akcjom takim jak dystrybucja kalendarzy i kart ciążowych w gabinetach ginekologicznych, stronie abcalkoholu.pl oraz komunikacji w mediach, głównie społecznościowych.

Ponadto grupa SABMiller systematycznie monitoruje znajomość oznaczenia „W ciąży nie piję alkoholu” w tych krajach europejskich, gdzie prowadzi działalność biznesową. Jak pokazują najnowsze dane, w ciągu czterech lat znajomość spontaniczna znaku w Polsce wzrosła trzykrotnie – z 5,4% (2012) do 15% (2016). Wspomagana znajomość znaku wyniosła zaś 81% (dla porównania – w Wielkiej Brytanii tylko 43%), co potwierdza konieczność dalszego, długofalowego prowadzenia działań nie tylko przez samą branżę, ale i różnorodnych partnerów.

FAS, czyli co?

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. U pacjentów występuje też wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie.

Więcej informacji można znaleźć na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/ABCAlkoholu oraz na stronie internetowej: http://www.abcalkoholu.pl. Konkurs z okazji Światowego Dnia FAS dostępny będzie pod adresem: http://r.welcometabs.com/jestem-madra-w-ciazy-nie-pije-alkoholu

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat