Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Endometrioza – czym jest, jak powstaje i jak ją leczyć?

Artykuł

Endometrioza jest chorobą kobiecych narządów płciowych. Zwana inaczej „wędrującą śluzówką” lub gruczolistością, charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy.

Endometrioza
Autor: Materiały zewnętrzne

Takie umiejscowienie błony śluzowej jest nieprawidłowe i niesie ze sobą nieprzyjemne i niekiedy groźne w skutkach konsekwencje.

Objawy endometriozy

Kobiety cierpiące na to schorzenie doświadczają podwójnej menstruacji – jednej zewnętrznej o normalnym przebiegu i drugiej wewnętrznej, czyli krwawienia do wnętrza organizmu. Proces polega na tym, że w naturalnym cyklu pomiędzy miesiączkami, błona śluzowa macicy narasta w jej wnętrzu, żeby następnie w naturalny sposób złuszczyć się i zostać wydaloną z organizmu podczas menstruacji. W przypadku gruczolistości, elementy błony śluzowej zamiast na zewnątrz organizmu, przemieszczają się do jego wnętrza, trafiając do jajowodów, a stamtąd do jamy brzusznej m.in. do jajników, jamy otrzewnej czy jelit. Gdy komórki błony znajdą się w niewłaściwym miejscu wrastają tam i nie są już wydalane przez organizm w sposób naturalny. Ponieważ komórki błony śluzowej trzonu macicy mają właściwości wydalnicze, w czasie, gdy wrastają w ściany innych narządów, zaczynają się rozrastać. Co prawda nie musi być to proces szybki i nie u każdej kobiety da takie same objawy, jednak najczęściej endometrioza powoduje powstawanie bolesnych guzków, zapaleń, tworzenia się blizn i zrostów czy zmian stosunków anatomicznych narządów w miednicy mniejszej.

Odczuwalne objawy endometriozy, to:

  • Bolesne miesiączkowanie
  • Bolesne stosunki płciowe
  • Ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych
  • Bóle brzucha oraz krzyża i przewlekły ból w miednicy (przewlekły, tj. trwający przynajmniej 6 miesięcy niezależnie od trwania cyklu)
  • Krwawienia z odbytu
  • Wzdęcia, biegunka, zaparcia, częstomocz

Jest też wiele innych objawów mogących świadczyć o obecności endometriozy. Nie u każdej kobiety wystąpią wymienione symptomy oraz nie u każdej kobiety będą one takie same lub w tym samym czasie. Należy jednak pamiętać, że żadnej niepokojącej reakcji naszego organizmu nie można lekceważyć. Kiedy zauważamy u siebie nietypowe zmiany lub reakcje, należy zgłosić się z nimi do ginekologa, który wykona kompleksowe badania diagnostyczne i da potwierdzenie lub zaprzeczenie naszych obaw.

Skąd się bierze endometrioza?

Mimo, że „wędrująca śluzówka” jest częstym schorzeniem, którego doświadcza nawet co piąta kobieta w wieku rozrodczym, to przyczyny jej powstawania nie są jednoznaczne. Wiadomo, że endometrioza jest drugim, po mięśniaku, powodem hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych oraz usuwania macicy. Wiadomo także, że częściej doświadczają tej choroby kobiety w wieku 30-40 lat oraz że jest uwarunkowana genetycznie. Potwierdzono, że istotny wpływ na rozwój endometriozy ma wysoki poziom estrogenu. Badania statystyczne dowodzą także, że schorzenie częściej dotyka kobiet z zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Szacuje się, że podatne na zachorowanie mogą być także kobiety, które doświadczają krótkich cykli miesiączkowych – poniżej 27 dni, mają wady rozwojowe macicy, przeszły zabiegi operacyjne na jamie brzusznej lub zaczęły wcześnie miesiączkować.

Jak diagnozuje się endometriozę?

W pierwszej kolejności lekarz ginekolog przeprowadza z pacjentką wywiad, na podstawie którego wstępnie ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Następnie przeprowadzane jest ginekologiczne badanie palpacyjne oraz często ginekologiczne USG. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki w postaci rezonansu magnetycznego czy pobranie wycinków do badań histopatologicznych (zabieg wykonywany laparoskopowo).

Sposoby leczenia endometriozy

Metod leczenia tej choroby jest wiele. Wybór odpowiedniej zależy przede wszystkim od stadium rozwoju schorzenia. Lekarz prowadzący może zlecić:

  1. Leczenie farmakologiczne
  • Doustne tabletki antykoncepcyjne (DTA)
    Progestageny
  • Danazol
  • Analogi gonadoliberyny
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  1. Leczenie chirurgiczne
  2. Zachowawcze leczenie chirurgiczne
  3. Radykalne leczenie chirurgiczne
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat