Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Emocje położnej a emocje związane z porodem

Artykuł

Emocje towarzyszą nam w różnych momentach naszego życia, tych bardzo ważnych ale i mniejszych, codziennych chwilach. Poród to zdecydowanie emocjonujące wydarzenie w życiu każdej kobiety.

Emocje poloznej
Autor: Materiały prasowe

Pojawiają się one, zarówno po stronie rodzącej, jak i położnej. Elżbieta Wójtowicz, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, opowiada o emocjach, z jakimi każdego dnia musi zmierzyć się położna.

Emocje wpisane w życie

Życie bez emocji? Jest to prawie niemożliwe!!! Emocjonalność wpisana jest w nasze życie prywatne i zawodowe. W zawodzie położnej towarzyszą różnego rodzaju emocje, m.in. wrażliwość, wzruszenie, koncentracja, troska. Położnictwo to płaszczyzna, na której przeplatają się ze sobą wiedza, profesjonalizm, doświadczenie, zawodowa kalkulacja i dające o sobie znać emocje, których nie da się uniknąć. Nadmierne skupienie położnej na emocjach może ograniczyć profesjonalizm, dlatego też położną powinna cechować wyjątkowa równowaga w empatii. Ideałem jest pogodzenie emocjonalności z profesjonalną, dobrze wykonaną czynnością zawodową.

Czy pełna emocji położna wzbudzi zaufanie rodzącej? Czy da jej oparcie, spokój i zapewni poczucie bezpieczeństwa? Z mojego długoletniego doświadczenia wynika, że położna powinna mieć świadomość swojej emocjonalności i przekładać te uczucie na rodzącą - opanować stres w trudnych sytuacjach, wziąć sprawy w „swoje ręce”, aktywizować do działania.

Empatia – złoty środek na trudne chwile

Empatia, to jedna z głównych cech które powinna posiadać położna. Pomaga ona zrozumieć zachowania rodzącej i stworzyć atmosferę życzliwości i zrozumienia.

W czasie porodu pojawia się lęk, strach, poczucie niepewności. Kobieta przychodzi z „walizką” pełną obaw o poród, o dziecko, które ma urodzić. Często czuje się zawstydzona, niepewna siebie. Umiejętność przeprowadzenia kobiety przez poród tak, aby był pięknym doświadczeniem, a nie traumą i opanowanie ogromnego bagażu uczuć, to wielkie wyzwanie dla położnej. Empatia pomaga położnej zbliżyć się do rodzącej, dać jej komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Strach i wstyd - uczucia, których nie można się bać

Empatia i profesjonalne podejście położnej do porodu pomaga złagodzić strach rodzącej. o zdrowie dziecka. Czy w czasie porodu nie stanie się nic złego maleństwu? Czy potrafi je „dobrze” urodzić? I czy kobieta będzie bezpieczna podczas porodu. To najczęstsze pytania, które zadaje sobie rodząca przed porodem.

Uczucie strachu jest w porodzie naturalne i nie wolno się go wstydzić. Warto jest rozmawiać z położną, wyjaśnić trapiące tematy. To z pewnością pozwoli zapewnić większy spokój rodzącej w tym ważnym momencie.

Poród jest wydarzeniem niezwykle intymnym. Rodzącej kobiecie może towarzyszyć uczucie zażenowania, wstydu związanego z jej nagością i fizjologią. Delikatność, poszanowanie godności i zachowanie intymności to ważne umiejętności, które każda profesjonalna położna moim zdaniem powinna posiadać.

W swojej wieloletniej pracy trudno mi zachować dystans do uczuć i wydarzeń, zdarza mi się też płakać z pacjentką. Wrażliwości na uczucia rodzących nauczyłam się pracując na bloku porodowym, gdzie zawsze towarzyszy mi myśl, która jest moim mottem zawodowym „Wspaniałe są owoce dobrych wysiłków”.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat