Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi" Dorota Sumińska

Artykuł

Dlaczego? Jak? Po co?

Dlaczego ziewamy
Autor: Materiały prasowe

Najtrudniejsze i najbardziej zaskakujące pytania, jakie mogą zadać dzieci – tym razem na temat ludzi i organizmu człowieka

Trzeci tom bestsellerowego cyklu Doroty Sumińskiej dla młodych czytelników

Premiera książki 5 października

W tej książce czasem padają pytania bardzo poważne:

Skąd się wzięli ludzie?
Jak rodzi się człowiek?
Dlaczego ludzie się modlą?

Niektóre mogą wywołać uśmiech:

Co to jest choroba morska?
Skąd bierze się czkawka?
Skąd wziął się pępek?

Niewiele jest osób, które potrafią odpowiedzieć na wszystkie dziecięce pytania. Dorota Sumińska nie dość, że zna odpowiedzi, to jeszcze potrafi każdą z nich podbudować arcyciekawymi naukowymi faktami, a także, gdy trzeba, wprowadzić do niej przezabawne anegdoty. W ten sposób dzieci i rodzice biorą udział w porywającej lekcji biologii i przyrody, która nawet przez moment nie nudzi.

Podchwytliwe pytania, zaskakujące obserwacje i błyskotliwy humor. To idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. A także dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.

Dlaczego ziewamy?

Tak naprawdę naukowcy do dziś nie mają pewności, dlaczego ziewamy. Jest na ten temat kilka teorii i w każdej ziarenko prawdy”. Ziewamy więc z kilku powodów. Ziewnięcie to bardzo głęboki wdech i wydech. Dzięki temu dotleniamy się, czyli wdychamy do płuc potrzebny nam tlen, i „wietrzymy” pęcherzyki w płucach. Duży haust powietrza chłodzi krew w naczyniach, czyli rureczkach doprowadzających ją do mózgu, i nasza głowa nabiera sił do pracy. Ziewanie może też być objawem zmęczenia, senności i zakłopotania. Nie tylko ludzie ziewają. Podobnie pies, który ma dość czyjegoś zachowania lub źle się czuje w jakiejś sytuacji, zaczyna ziewać i robi to raz po raz.

Dlaczego dzieci zadają dużo pytań?

Gdy siedziałeś w brzuchu mamy, nie wiedziałeś o świecie zbyt wiele. Znałeś rytm jej serca, słyszałeś jakieś głosy dochodzące z otoczenia. Zaraz po urodzeniu zacząłeś powolutku poznawać świat. Tyle, ile byłeś w stanie go zrozumieć. Gdy zacząłeś mówić i rozumieć to, co inni mówią do ciebie, twoja wiedza o świecie nie była o wiele większa niż na samym początku, ale mogłeś już zadawać pytania. Gdyby nie pytania, niczego byś się nie nauczył. Dzięki pytaniom dzieci nabywają wiedzy o wszystkim, co przyda im się w przyszłości. Zaczynają rozumieć prawa, jakie rządzą światem, a więc i ludźmi. Pytaj jak najwięcej i zawsze proś o pełną, zgodną z prawdą odpowiedź.

fragmenty książki

Dorota Sumińska – doktor weterynarii, miłośniczka ludzi i zwierząt, psycholog zwierzęcy, prowadząca popularne radiowe i telewizyjne programy o zwierzętach. Jej pasją są wyjątkowe przyrodnicze zakątki świata i egzotyczne podróże.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat