Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Dlaczego tak ważne jest przyjmowanie kwasu DHA w ciąży?

Artykuł

Przyjmowanie kwasu DHA w ciąży ma istotne znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.

Przyjmowanie kwasu dha
Autor: Materiał zewnętrzny

Czym jest kwas DHA?

DHA czyli kwas dokozaheksaenowy jest jednym z najważniejszych elementów diety kobiety ciężarnej należącym do grupy kwasów omega-3. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią składnik budulcowy błon fosfolipidowych, są składową osłonek mielinowych nerwów, błon synaptycznych, neuromediatorów oraz siatkówki oka.

 

Dlaczego suplementacja DHA w ciąży jest tak istotna?

 

Właściwa zawartość DHA w ciążowym menu sprzyja prawidłowemu rozwojowi narządu wzroku maluszka oraz jego niezaburzony rozwój psychomotoryczny już poza organizmem mamy. Ponad to adekwatne zaopatrzenie w wielonienasycone kwasy tłuszczowe ma wpływ na wydłużenie czasu trwania ciąży, wzrost masy urodzeniowej dziecka, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego. Z kolei niezaprzeczalną korzyścią dla przyszłej mamy jest obniżenie prawdopodobieństwa zdiagnozowania u niej następowej depresji poporodowej.

 

DHA a zdrowie dziecka w wieku dorosłym

Być może brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale udowodniono, że przyjmowanie DHA przez mamę może implikować zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu I, nadciśnienia tętniczego czy alergii w wieku dorosłym jej dziecka!

 

Jakie pokarmy są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych?

Naturalnym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie, owoce morza oraz algi morskie.

Jednakże dostarczenie odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wraz z pokarmem może być trudne, co zazwyczaj wynika z nawyków żywieniowych, dlatego też specjaliści zalecają ich suplementację farmakologiczną.

Kwas DHA – ile i od kiedy?

Zaleca się się przyjmowanie DHA co najmniej od 20 tygodnia ciąży – wtedy intensywnie kształtuje się układ nerwowy dziecka.

Dzienna dawka DHA powinna wynosić 600 mg DHA, a sytuacjach wyraźnego niedoboru oraz znacznego zagrożenia wystąpieniem porodu przedwczesnego - 1000 mg.

 

Czy przyjmowanie DHA jest bezpieczne?

Jak dotąd nie dowiedziono, by suplementacja DHA była przyczyną wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych zarówno dla kobiety jak i dla jej dziecka, nawet w przypadku przyjmowania wysokich dawek.

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat