Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Badania genetyczne w kierunku nowotworów – sprawdź, czy warto je wykonać

Artykuł

Badania genetyczne onkologiczne to specjalistyczne testy, które pozwalają na wykrycie u danego pacjenta wadliwych genów i mutacji genowych zwiększających ryzyko wystąpienia określonych nowotworów. Jeśli badanie genetyczne w kierunku nowotworów wykażą wyższą predyspozycję do rozwoju raka, pacjent powinien zostać objęty szczególną obserwacją onkologiczną.

Badania genetyczne na raka - pani doktor pobierająca
Autor: Materiały zewnętrzne

Z tekstu dowiesz się:

  • u kogo wskazane są badania genetyczne na raka,
  • na czym polegają badania genetyczne onkologiczne,
  • gdzie zrobić badanie genetyczne na raka.

Geny człowieka decydują o jego życiu, zdrowiu, podatności na rozwój niektórych chorób, a nawet reakcji na leki. Każdy człowiek dziedziczy geny od rodziców – wśród nich mogą znaleźć się takie, które zwiększają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju schorzenia, również nowotworowe.

Badania genetyczne na raka to specjalistyczne testy, które pozwalają na sprawdzenie poprawności sekwencji DNA i określenie występowania mutacji genów, a tym samym – wykrycie ryzyka pojawienia się u danego pacjenta nowotworów uwarunkowanych genetycznie.

Badania genetyczne – rak nie wybiera!

Badania genetyczne w kierunku nowotworów są wskazane dla osób, w których rodzinach nowotwory mają cechy dziedziczności, czyli:

  • występowanie nowotworów u młodych osób,
  • występowanie u jednej osoby kilku rodzajów raka,
  • zdiagnozowane przypadki nowotworów w obu organach występujących parami (np. guzy obu piersi, obu nerek lub obu jąder),
  • występowanie jednego typu nowotworu u bliskich krewnych (np. rak piersi u babci i mamy, rak prostaty u dziadka i ojca),
  • występowanie w rodzinie kilku przypadków nowotworów rzadkich (np. czerniak oka, retinoblastoma, rak nadnercza).

Genetyka onkologiczna jest najlepszym sposobem, by w takich sytuacjach określić ryzyko rozwoju raka u pacjenta.

Badania genetyczne nowotwory – jak przebiegają?

Badania genetyczne na raka polegają na analizie materiału genetycznego w celu wykrycia zmian mogących zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów uwarunkowanych genetycznie. Materiał DNA uzyskuje się z komórek krwi pobranej uprzednio od pacjenta lub z wymazu z jamy ustnej.

Badania z krwi nie wymagają od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Nie trzeba zgłaszać się na nie na czczo, a cała procedura wygląda tak samo, jak w przypadku pobierania krwi do wszystkich innych badań laboratoryjnych. W przypadku badań wymazowych z jamy ustnej zaleca się nie jeść i nie pić na co najmniej godzinę przed pobraniem wymazu.

Co ważne, badania genetyczne onkologiczne wykonuje się raz w życiu. Predyspozycje genetyczne do rozwoju danego nowotworu są niezmienne przez całe życie, bez względu na to, w jakim wieku zostaną wykonane badania.

Gdzie zrobić badanie genetyczne na raka?

Badania genetyczne na raka wykonywane są w wyspecjalizowanych laboratoriach onkogenetycznych, działających najczęściej przy ośrodkach onkologicznych. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia – w ramach różnego rodzaju programów profilaktycznych – refunduje przede wszystkim badania genetyczne w kierunku nowotworów piersi, jajnika, jelita grubego oraz trzonu macicy. Programy tego typu skierowane są do osób, u których w najbliższej rodzinie wykryto te choroby.

W różnego rodzaju placówkach prywatnych wykonać można jeszcze szersze tzw. panele nowotworowe, czyli screening nawet kilku tysięcy możliwych nieprawidłowości w DNA. Są to badania bardzo czułe, ale za ich przeprowadzenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat