Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

3 rzeczy, których nie wiedzieliście o drugim śniadaniu dla waszego dziecka

Artykuł

Naukowcy jednogłośnie wskazują, że pożywne drugie śniadanie poprawia koncentrację najmłodszych, a tym samym może wpływać na lepsze wyniki w nauce.

Drugie sniadanie dziecko
Autor: Materiały prasowe

Jednak czy każdą przekąskę możemy uznać za drugie śniadanie? I na co zwrócić uwagę, przygotowując dzieciom posiłek do szkoły?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest pierwsze śniadanie. Natomiast bardzo często bagatelizujemy drugi posiłek w ciągu dnia – błędnie uznając za taki każdą, nawet bardzo niezdrową przekąskę. Dlatego tak ważne jest, by przez drugie śniadania, które przygotujemy naszym dzieciom do szkoły, nauczyć je dobrych przyzwyczajeń żywieniowych, które zabiorą ze sobą w dorosłe życie.

Woda, sok czy herbata?

Uzupełnianie płynów w ciągu dnia jest bardzo istotne. Przyjmuje się, że maluch w wieku wczesnoszkolnym powinien przyjąć 50-60 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Liczba ta jest mniejsza dla nastolatków – ok. 40-50 ml płynów na kilogram masy ciała. Co istotne – mniej więcej 1/3 tego zapotrzebowania dziecko spożywa razem z jedzeniem. Warto również pamiętać o podwojeniu tej dawki, jeśli rozkład dnia naszej pociechy zakłada dodatkową aktywność fizyczną. Co przygotować dziecku do picia? Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście woda. Jednak podczas chłodnych miesięcy nie należy ona do ulubionych napojów dzieci – warto wówczas zastąpić ją herbatą w kubku termicznym. Alternatywnym i równie dobrym rozwiązaniem są również soki, ale pamiętajmy, że właściwa porcja tego płynu dla dziecka to mniej więcej 300 ml, czyli jedna szklanka dziennie.

Drugi posiłek to nie przekąska

Bardzo często uznajemy, że drugie śniadanie może zastąpić drobna przekąska. Jednak zapominamy o tym, że w rzeczywistości powinno ono stanowić pełnowartościowy posiłek, a w związku z tym być odpowiednio zbilansowane. Pożywne drugie śniadanie zawiera najważniejsze składniki odżywcze: białko, węglowodany, tłuszcze oraz owoce lub warzywa. Dlaczego to tak ważne? Ze względu na to, że takie połączenie odpowiednich substancji zapewni naszemu dziecku odpowiednią dawkę energii (węglowodany), a także uczucie najedzenia (białko oraz tłuszcze). Pamiętajmy również o tym, że jeżeli nasze dziecko nie je w szkole obiadu, w jego plecaku powinien znaleźć się posiłek, który wielkością i sytością będzie porównywalny do pierwszego śniadania powiększonego o zdrową przekąskę.

Kreatywne pudełko z drugim śniadaniem

Przygotowując drugie śniadanie dla dzieci warto kierować się ogólnie przyjętymi normami zdrowych i pełnowartościowych posiłków – wybieramy możliwie najmniej przetworzone, pełnoziarniste produkty. To właśnie one stopniowo uwalniają energię, zapewniając dzieciakom potrzebną dawkę energii w ciągu dnia w szkole. Jednym z najpopularniejszych drugich śniadań jest oczywiście kanapka, ale nie jest ona jedynym właściwym wariantem. Bardzo dobrze sprawdzą się również muffinki, domowe batony czy kolorowe sałatki. Bułeczki jeżyki, bananowe kulki mocy, ryżanka z kurczakiem – te oraz więcej przepisów na pożywne i pomysłowe drugie śniadania znajdziecie w najnowszej kolekcji przepisów „Drugie Śniadania” na Cookidoo® – platformie z przepisami na urządzenie Thermomix®.

Pamiętajmy, by każdego dnia dbać o pożywne i zróżnicowane posiłki, które będą wspierały koncentrację dzieci, a tym samym przyswajanie wiedzy. To bardzo ważne – zwłaszcza dzisiaj, kiedy wiele szkół funkcjonuje zmianowo, a nasze pociechy potrzebują dużo energii, by przyzwyczaić się do nieco innej, szkolnej rzeczywistości.

BENTŌ ŚNIADANIOWE
(TM6, TM5)

 10 min.  40 min.  Średni  2 porcje  na 1 porcję: Wartość kaloryczna 2486 kJ, Wartość kaloryczna 594 kcal, Białko 20 g, Węglowodany 98 g, Tłuszcz 10 g, Tłuszcze nasycone 5 g, Błonnik 6.8 g, Sód 430 mg

SKŁADNIKI

  • 1000 g wody
  • 200 g ryżu do sushi
  • 100 g batatów, pokrojonych na 1 cm plastry i wyciętych w kształt kwiatów przy pomocy foremki do ciastek (patrz wskazówka) lub 100 g ziemniaków, truflowych (fioletowych), pokrojonych na 1 cm plastry i wyciętych w kształt kwiatów przy pomocy foremki do ciastek (patrz wskazówka)
  • 70 g marchewki, pokrojonej w 1 cm plastry (1 cm) i wyciętych w kształt gwiazdki przy pomocy foremki do ciastek (patrz wskazówka)
  • 50 g zielonego groszku, mrożonego lub 50 g soi w strączkach, zielonej, mrożonej
  • 3 łyżki octu do sushi (patrz wskazówka)
  • 2 plastry serka topionego
  • 1 wodorost nori (patrz wskazówka) lub 4 czarne oliwki, bez pestek, pokrojone w 2 mm plastry
  • 6-12 liści sałaty
  • 2-4 kawałki tofu, świeżego, podsmażonego (patrz wskazówka) (opcjonalnie)
  • 20 pomidorków koktajlowych

PRZYDATNE PRZYBORY KUCHENNE

folia spożywcza, plastikowe pojemniki

CZĘŚCI THERMOMIXA

koszyczek, Varoma, kopystka

Przygotowanie w urządzeniu Thermomix

  1. Do naczynia miksującego wlać wodę. Włożyć koszyczek, odważyć do niego ryż. Nałożyć dolną część przystawki Varoma, odważyć do niej bataty, marchewkę i groszek, gotować na parze 22 min/Varoma/obr. 4. Zdjąć przystawkę Varoma, odstawić. Ostrożnie wyjąć koszyczek przy pomocy kopystki. Ryż przełożyć do miski i wymieszać z octem, odstawić.
  2. Na kawałek folii spożywczej nałożyć 2 łyżki ryżu, owinąć i uformować w podłużny, owalny kształt. Rozwinąć, odstawić. Czynność powtórzyć dla pozostałej częścią ryżu.
  3. Plastry serka przekroić na pół, aby uzyskać 2 prostokąty. Ułożyć na ryżu, formując kołderki.
  4. Za pomocą dziurkacza wyciąć z wodorostu kawałki. Ułożyć na ryżu, formując oczy i usta.
  5. Pojemniki na lunch wyłożyć sałatą. Na sałacie ułożyć tofu i ryżowe ludziki. Udekorować ugotowanymi na parze batatami, marchewką i groszkiem oraz pomidorkami koktajlowymi. Podawać w formie lunchboxu.

Jeżeli nie posiadasz urządzenia Thermomix

  1. Ugotować na parze bataty, marchewkę. Ugotować ryż. Ryż przełożyć do miski i wymieszać z octem, odstawić.
  2. Na kawałek folii spożywczej nałożyć 2 łyżki ryżu, owinąć i uformować w podłużny, owalny kształt. Rozwinąć, odstawić. Czynność powtórzyć dla pozostałej częścią ryżu.
  3. Plastry serka przekroić na pół, aby uzyskać 2 prostokąty. Ułożyć na ryżu, formując kołderki.
  4. Za pomocą dziurkacza wyciąć z wodorostu kawałki. Ułożyć na ryżu, formując oczy i usta.
  5. Pojemniki na lunch wyłożyć sałatą. Na sałacie ułożyć tofu i ryżowe ludziki. Udekorować ugotowanymi na parze batatami, marchewką i groszkiem oraz pomidorkami koktajlowymi. Podawać w formie lunchboxu.

WSKAZÓWKA

  • Bataty, marchewkę i groszek można zamienić na inne warzywa, np. ziemniaki i dynię lub owoce, np. melon, winogrona, pomarańcze.
  • Resztki warzyw po wycinaniu kształtów można wykorzystać do przygotowania „Prostej i uniwersalnej zupy krem”. Przepis znajduje się na platformie Cookidoo®.
  • Ocet do sushi można przygotować samodzielnie mieszając 3 łyżki octu ryżowego z 1½ łyżeczki cukru i ½ łyżeczki soli.
  • Tofu można podsmażyć z dodatkiem czosnku i sosu sojowego, dzięki czemu będzie bardziej aromatyczne.
  • Oczy i usta można przygotować z wodorostów nori lub kawałków czarnych oliwek.

BUŁECZKI JEŻYKI
(TM6, TM5)

 30 min.  2 godz. 30 min.  Średni  8 sztuk  na 1 sztukę: Wartość kaloryczna 391 kJ, Wartość kaloryczna 93 kcal, Białko 3 g, Węglowodany 16 g, Tłuszcz 2 g, Cholesterol 12 mg, Błonnik 0.7 g

SKŁADNIKI

Jasne ciasto

  • 150 g mleka
  • 30 g cukru
  • 25 g masła, plus dodatkowa ilość do natłuszczenia miski
  • 10 g drożdży świeżych, pokruszonych
  • 250 g mąki chlebowej
  • 1-2 szczypty soli

Ciemne ciasto

  • 175 g mleka
  • 30 g cukru
  • 25 g masła
  • 10 g drożdży świeżych, pokruszonych
  • 245 g mąki chlebowej
  • 10 g kakao
  • 1-2 szczypty soli

Formowanie jeżyków

  • mąka chlebowa, do oprószenia blatu
  • 100 g mlecznej czekolady, pokrojonej na 16 kawałków
  • 16 rodzynek lub 16 orzeszków piniowych
  • 4 migdały, ze skórką, grubo posiekane (opcjonalnie) lub 4 orzechy pekan, grubo posiekane (opcjonalnie)
  • 1 jajko
  • 1 łyżka wody

PRZYDATNE PRZYBORY KUCHENNE

  • duża miska, blachy do pieczenia, papier do pieczenia, folia spożywcza lub ściereczka kuchenna, ściereczka kuchenna, nożyczki, pędzelek do ciasta

CZĘŚCI THERMOMIXA

  • miarka

Przygotowanie w urządzeniu Thermomix:

Jasne ciasto

  1. Do naczynia miksującego wlać mleko, dodać cukier, masło i drożdże, podgrzewać 2 min/37°C/obr. 1. W tym czasie dużą miskę natłuścić masłem, odstawić. 2 blachy wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
  2. Dodać mąkę i sól, wyrobić Ciasto /3 min. Ciasto przełożyć do przygotowanej wcześniej miski, przykryć folią spożywczą lub ściereczką kuchenną. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godz. lub do podwojenia objętości. W tym czasie przygotować ciemne ciasto.

Ciemne ciasto

  1. Do naczynia miksującego wlać mleko, dodać cukier, masło i drożdże, podgrzewać 2 min/37°C/obr. 1.
  2. Dodać mąkę, kakao i sól, wyrobić Ciasto /3 min. Ciasto pozostawić w naczyniu miksującym do wyrośnięcia na ok. 1 godz. lub do podwojenia objętości.

Formowanie jeżyków

  1. Oba ciasta przełożyć na oprószony mąką blat, każde podzielić na 4 równe kawałki, przykryć ściereczką kuchenną.
  2. Na lekko oprószonym mąką blacie spłaszczyć 1 kawałek ciasta, ułożyć na nim 2 kawałki czekolady (patrz wskazówka). Skleić tak, aby czekolada znalazła się w środku. Uformować kulę, a następnie jedną dłonią przytrzymać ciasto, a kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki odciągnąć kawałek, formując pyszczek jeża. Delikatnie naciąć ciasto nożyczkami, formując kolce. Z rodzynek zrobić oczy, a z migdałów noski lub zamiast nich mocniej naciągnąć ciasto. Czynności powtórzyć dla pozostałego ciasta. Bułeczki przełożyć na przygotowane wcześniej blachy, zachowując ok. 5 cm odstępy. Przykryć ściereczką kuchenną, odstawić na ok. 30 min.
  3. Rozgrzać piekarnik do temp. 180°C. Jajko roztrzepać z wodą, posmarować bułeczki. Piec ok. 15 min (180°C) lub do uzyskania złotobrązowego koloru jedna blacha po drugiej. Bułeczki jeżyki podawać po ostudzeniu.

Jeżeli nie posiadasz urządzenia Thermomix:

Jasne ciasto

  1. Do garnka wlać mleko, dodać cukier, masło i drożdże, podgrzewać przez kilka minut. W tym czasie dużą miskę natłuścić masłem, odstawić. 2 blachy wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
  2. Dodać mąkę i sól, wyrobi. Ciasto przełożyć do przygotowanej wcześniej miski, przykryć folią spożywczą lub ściereczką kuchenną. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godz. lub do podwojenia objętości. W tym czasie przygotować ciemne ciasto.

Ciemne ciasto

  1. Do garnka wlać mleko, dodać cukier, masło i drożdże, podgrzewać przez kilka minut.
  2. Dodać mąkę, kakao i sól, wyrobić. Ciasto pozostawić w naczyniu miksującym do wyrośnięcia na ok. 1 godz. lub do podwojenia objętości.

Formowanie jeżyków

  1. Oba ciasta przełożyć na oprószony mąką blat, każde podzielić na 4 równe kawałki, przykryć ściereczką kuchenną.
  2. Na lekko oprószonym mąką blacie spłaszczyć 1 kawałek ciasta, ułożyć na nim 2 kawałki czekolady (patrz wskazówka). Skleić tak, aby czekolada znalazła się w środku. Uformować kulę, a następnie jedną dłonią przytrzymać ciasto, a kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki odciągnąć kawałek, formując pyszczek jeża. Delikatnie naciąć ciasto nożyczkami, formując kolce. Z rodzynek zrobić oczy, a z migdałów noski lub zamiast nich mocniej naciągnąć ciasto. Czynności powtórzyć dla pozostałego ciasta. Bułeczki przełożyć na przygotowane wcześniej blachy, zachowując ok. 5 cm odstępy. Przykryć ściereczką kuchenną, odstawić na ok. 30 min.
  3. Rozgrzać piekarnik do temp. 180°C. Jajko roztrzepać z wodą, posmarować bułeczki. Piec ok. 15 min (180°C) lub do uzyskania złotobrązowego koloru jedna blacha po drugiej. Bułeczki jeżyki podawać po ostudzeniu.

WSKAZÓWKA

  • Można przygotować dwukolorowe jeżyki, łącząc ze sobą 2 ciasta w proporcji 2:1 w punkcie 7. Aby skleić ciasta ze sobą można posmarować je odrobiną wody.
  • Zamiast kawałków czekolady w środku jeżyków można także umieścić po 1 łyżeczce dżemu lub masła orzechowego. Można również przygotować bułeczki bez nadzienia i po upieczeniu i ostudzeniu przygotować z nich kanapki.

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat