Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

2 miesiąc ciąży - zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety podczas ciąży

Artykuł

Po pierwszych, „szalonych” 4 tygodniach ciąży organizm kobiety nie przestaje doświadczać wielu niesamowitych zmian związanych z powstaniem nowego życia.

2ciazy zmiany fizjologiczne
Autor: Materiały prasowe

Musi ciężko pracować nad zdrowym rozwojem swojego dziecka. Niejedna mama zadaje sobie pytanie, „co się tak na prawdę ze mną teraz dzieje?”. O tym, jakie zmiany zachodzą w drugim miesiącu ciąży w organizmie kobiety, opowiada Monika Wójcik, położna i ambasadorka Kampanii „Położna na medal”.

Rozwój człowieka w okresie wewnątrzłonowym możemy podzielić na trzy okresy:

  1. Okres przedzarodkowy – od zapłodnienia do końca 3 tygodnia lub (21 dnia)
  2. Okres zarodkowy – od początku 4 do końca 8 tygodnia (od 22 dnia do 56-60 dnia) który będzie tematem tego artykułu.
  3. Okres płodowy – od 9 tygodnia do końca 38 tygodnia.

Drugi miesiąc ciąży kończymy na szóstym tygodniu rozwoju dzidziusia.

Dlaczego? Tygodnie ciąży obliczane są od pierwszego dnia ostatniej miesiączki czyli razem z tymi dwoma tygodniami, gdzie jeszcze nie doszło do zapłodnienia.

W okresie zarodkowym bardzo ważną rolę ogrywają tzw. trzy listki zarodkowe, czyli mezoderma, endoderma i egzoderma, które mają bardzo duża zdolność do namnażania i różnicowania. To właśnie dzięki nim nasza „fasolka” będzie mieć wszystkie narządy wewnętrzne. Rozwijają się pęcherzyki płucne, a wątroba zaczyna wytwarzać pierwsze komórki krwi, pracują nerki. Serce – już ukształtowane- pompuje krew bijąc ok. 144 razy na minutę. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi; rozwijają się także stopy (choć ich rozwój jest opóźniony o kilka dni w porównaniu do dłoni). Powstają mięśnie; grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna się tworzyć kręgosłup i zaczątki żeber. Szybko rozwija się głowa, która w tym czasie stanowi ½ długości maluszka. Tworzy się mózg i zaczyna powstawać kora mózgowa. Wykształca się twarz, zawiązki oczu i uszu, podniebienie, żuchwa i szczęka z zawiązkami zębów mlecznych. Dzieciątko rośnie ok. 1mm dziennie. Pod koniec drugiego miesiąca mierzy już całe 3,5cm i waży 10g.

Powstają także błony płodowe, które w późniejszym czasie będą tworzyć pęcherz płodowy, czyli ten balonik, w którym rozwija się i dojrzewa dzieciątko.

To czas na pierwszą wizytę u ginekologa.

Przyszła mama może teraz odczuwać dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca (nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, częste oddawanie moczu). Mogą pojawić się również problemy z cerą (takie jak u nastolatków). Piersi mogą być obrzmiałe i ciężkie, a brodawki sutkowe i otoczki wokół nich staną się ciemniejsze. Dodatkowo pojawią się niebieskie podskórne linie na piersiach i brzuchu. Jest to nic innego jak siatka żył, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży (szczególnie widoczna jest u kobiet bardzo szczupłych o delikatnej budowie). Ponadto możesz być drażliwa i borykać się ze zmianami nastroju. W tym czasie zazwyczaj pojawia się zmęczenie i senność, dlatego potrzebujesz więcej odpoczynku, więc nie unikaj drzemek w ciągu dnia. Paznokcie rosną szybciej, ale mogą ulegać rozdwajaniu i łamaniu. Twój organizm przystosowuje się do nowej sytuacji – ciąży.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat